Адрес: 422025, РТ, Арский район, с. Смак-Корса, ул. Школьная, д. 2/ 422025, ТР, Арча районы Курса Почмак авылы, Мәктәп урамы, 2 нче йорт
Телефон: +7(843)-665-32-20
E-Mail: Ssmk.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Смак-Корсинская средняя общеобразовательная школа»
Руководитель: Сабирзянова Нурзиля Бариевна
Год основания учреждения: 1936

Новости МБОУ "Смак Корсинская СОШ"

“Балачак илендә”

Опубликовано: 19.04.2019

Арча районы - татар әдәбиятына бик күп талантлы шә­хесләр биргән төбәк. Алар арасында язучылар, шагыйрь­ләр, сәнгать әһелләре, галимнәр һәм башкалар бар. Ә менә Кесмәс елгасы буена урнашкан авыллардан чык­кан күренекле кешеләрне генә санасаң, мөгаен, кул бар­маклары гына җитмәс иде. Шуларның берсе - балалар шагыйрәсе Заһирә Гомәрова.Гүзәл табигатьле Чөмә-­Елга авылында Әбүбәкер һәм Каюмә гаиләсендә Заһирә исемле кыз туа. Ул, туган авылында дүрт ел белем алып, Сикертән җидееллык мәктәбен тәмамлый. Кечкенә кызчык мәктәптә укыганда ук укытучы булу теләге белән яши. Язучыларыбыз Мөхәммәт Мәһдиев, Гариф Ахуновлар белән бер чорда Арча педагогика училищесында уку бәхете тия аңа. Аннан соң Заһирә Казан дәүләт педагогика институтының химия-биология бүлегендә укый. Хезмәт юлын ул Иске Масра авылындагы мәктәптән башлый...
   12 апрель- Заһирә  Гомәрованың туган көне булып узды. Шул уңайдан мәктәбебездә  “Балачак илендә” кичәсе булып узды. Авторга багышланган күргәзмә төзеп куелган иде. Кунак булып Гөберчәк авылындагы М. Мәһдиев музее директоры Габидуллина Х.К. да килгән иде. Ул шагыйрәнең тормыш юлы, иҗаты белән таныштырды. Укучылар үз чиратында Заһирә Гомәрованың “Аю агай тәмле тамак”, “Әниснең әнисләре”, “Акробат”, Икеле алгач”, “Туган як”, “Үзе “эшли” барын да” дигән шигырьләрен сөйләделәр.