Адрес: 422000, РТ, Арский район, г. Арск, ул. Большая, д. 77

Гимназия яңалыклары / Новости Арской гимназии №5

Блокада Ленинграда

Опубликовано: 27.01.2024

Сегодня 26 января в МБОУ,, Арская гимназия N5'' учитель истории Ахметханова Г. Г. совместно с советником директора по воспитанию Усмановой Э.С. собрав учеников 7-х, 8-х, 9-х классов, провели мероприятие, посвящённое к Блокаде Ленинграда. Блокада Ленинграда началась 8 сентября 1941 года. Осаждённый Ленинград 872 дня боролся за жизнь. Ежедневные бомбардировки и страшный голод не сломили его жителей, город продолжал жить и бороться. Оборона Ленинграда и блокада-урок беспримерного мужества всей стране, всему миру. Ленинград был окончательно освобождён от блокады 27 января 1944 года. В этом году ,,Город-герой'' отмечает важную, памятную дату-80 лет со дня полного освобождения от фашистской блокады. Ахметханова Г. Г. подробно рассказала детям о страшном периоде в жизни нашей страны, детям были показаны видеоролики и презентация, также они попробовали вкус блокадного хлеба приготовленного руками организаторов мероприятия. В конце мероприятия жертв блокады упоминали минутным молчанием.

Бүген, 26 гыйнварда, Арча шәһәрене
ң 5 нче гимназиясендә тарих укытучысы Әхмәтханова Г. Г. тәрбия эшләре буенча директор киңәшчесе Усманова Э. С. белән берлектә 7,8,9 сыйныф укучылары өчен Ленинград блокадасына багышланган чара әзерләделәр. Ленинград блокадасы 1941 нче елның 8 сентябрендә башлана. Ленинград 872 көн яшәү өчен көрәш алып бара. Көн саен дошман тарафыннан бомба астында яшәү, куркыныч ачлык шәһәрне сындыра алмый. Шәһәрне камалыштан 1944 нчы елда тулысынча азат ителә. БыелГерой-шәһәр фашист камалышыннан азат ителүнең 80 еллыгын билгеләп үтә. Әхмәтханова Г. Г. Ленинград блокадасын куркыныч вакытларын балаларга дөрес, матур, эчтәлекле итеп сөйләде, бу чорның тормышын презентация, видеороликлар ярдәмендә ачты. Чара ахырында балалар оештыручыларның үз куллары белән әзерләгән блокада икмәгеннән авыз иттеләр, блокада корбаннарын бер минутлык тынлык белән искә алдылар.