Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Ашитбашская средняя общеобразовательная школа имени Г.Тукая» Арского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Арча муниципаль районының "Г. Тукай исемендәге Ашытбаш урта гомуми белем мәктәбе" муниципаль бюджет гомуми белем учреждениесе

Адрес: 422039, РТ, Арский район, д. Ашитбаш, улица Пионерская, дом 34
Телефон: +7(843)-669-02-28
E-Mail: Sab.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Ашитбашская СОШ имени Г.Тукая"
Руководитель: Кавиева Рамиза Раисовна
Год основания учреждения: 2004
У нас учатся: 62 обучающихся \ Бездә укыйлар: 62 укучы
У нас учат: 18 учителей \ Бездә укыталар 18 укытучы

Муса Җәлил!

Опубликовано: 14.02.2015

Җыр өйрәтте мине хөр яшәргә

Һәм үләргә кыю ир булып.

Гомрем минем моңлы бер җыр иде,

Үлемем дә яңрар җыр булып.

Муса Җәлил!

Бу ике сүздә поэзия һәм батырлык гәүдәләнә. Муса Җәлил -  дөньяның горурлыгы, күп милләтле әдәбиятның, бөтен прогрессив кешелек культурасының мактанычы.Быел без аның тууына 109 еллыкны билгеләп үтәбез.

Җәлил һәм җәлилчеләр! Аларны белмәгән кеше бар микән?! Муса Җәлилнең көрәштәшләре дә берсеннән - берсе батыр, берсеннән - берсе Туган илләрен яратучы, берсеннән - берсе фашистларны ныграк күрә алмаучы кешеләр булалар.

Бүген мәктәбебездә   “Җәлил һәм җәлилчеләр” дип аталган әдәби-музыкаль кичә үткәрелде.5 нче сыйныф укучылары  укытучылары Ә.К.Әхмәтгалиева белән бик күп шигырьләр ,җырлар өйрәнгәннәр.Җәлил һәм җәлилчеләрнең тиңдәшсез батырлыгы турында алар горурланып ,сокланып  сөйләделәр.