Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Ашитбашская средняя общеобразовательная школа имени Г.Тукая» Арского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Арча муниципаль районының "Г. Тукай исемендәге Ашытбаш урта гомуми белем мәктәбе" муниципаль бюджет гомуми белем учреждениесе

Адрес: 422039, РТ, Арский район, д. Ашитбаш, улица Пионерская, дом 34
Телефон: +7(843)-669-02-28
E-Mail: Sab.Ars@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Ашитбашская СОШ имени Г.Тукая"
Руководитель: Кавиева Рамиза Раисовна
Год основания учреждения: 2004
У нас учатся: 73 обучающихся \ Бездә укыйлар: 73 укучы
У нас учат: 18 учителей \ Бездә укыталар 18 укытучы

Белешмә- мәгълүмати сәгать"СПИД-замана чире"

Опубликовано: 02.12.2021

Китапханәче Мөхәммәтдинова Халидә “ВИЧ берәүне дә аямый” исемле китап күргәзмәсе белән таныштырды. Аеруча укучыларның игътибарын “Арча хәбәрләре” газетасында чыккан ”Күрешүдән курыкма” исемле язмадагы Арча районы үзәк хастаханәсе врач - эпидемиологы Чулпан  Ситдикова белән булган әңгәмәгә юнәлтте.

Китапханәченең: “СПИД нәрсә ул? Бу сүзне кайда булса да ишеткәнегез бармы?,”- дигән соравына укучыларның фикерләре тыңланылды. 1 декабрь  Бөтендөнья СПИДка каршы тору көне икәне ассызыклап үтелде. Ахырдан“Мин ВИЧ һәм СПИД турында нәрсәләр беләм?” исемле анкета сорауларына җавап алынды. Шунысы куанычлы, укучылар анкетаның 14 соравына тулы һәм дөрес итеп җаваплар биргәннәр.

Информационно – познавательный час "СПИД-замана чире"

Участники информационно – познавательного часа ответили на вопросы, связанные с ВИЧ и СПИДом, каждый объяснил свою позицию на поставленный вопрос. Познакомились с книжной выставкой “ВИЧ берәүне дә аямый”.

Потом библиотекарь все подробно объяснила с помощью электронной презентации ”СПИД: бояться не нужно, нужно знать!”. Все познакомились с иммунными клетками, клетками ВИЧ, как происходит заражение, к каким последствиям все приведет, какие меры предосторожности предпринимать.

В конце участники ответили на вопросы анкеты “Мин ВИЧ һәм СПИД турында нәрсәләр беләм?”