Управление образования Альметьевского муниципального района Республики Татарстан / Әлмәт муниципаль районы мәгариф идарәсе

Адрес: 423458, Республика Татарстан, Альметьевский район, г. Альметьевск, ул. Р.Фахретдина, д. 50/1
Телефон: 8(8553)45-13-00
E-Mail: Upr.obr.Almetevsk@tatar.ru
Короткое название: УО АМР РТ
Руководитель: Павловская Ирина Александровна

Мероприятия, посвященные Дню рождения Габдуллы Тукая

Опубликовано: 02.05.2023

Мероприятия, посвященные Дню рождения Габдуллы Тукая

В образовательных учреждениях проведены мероприятия, посвященные 137- летию со дня рождения великого поэта Г.Тукая: уроки и классные часы, литературно - музыкальные вечера. Организованы выставка книг, рисунков, оформлены стенды, просмотр мультфильмов по произведениям Г.Тукая. В целях выявления и развития юных талантов, приобщения детей к родному языку и культуре, к творчеству поэта Габдуллы Тукая, были организованы конкурсы рисунков, конкурс чтецов «Тукай оныклары», участники мероприятия рассказывали стихи великого поэта. В школьных библиотеках прведены литературные часы «Тукай безнең күңелләрдә». Проведены викторины, соревнования «Тукай эзләреннән» («По следам Тукая»), организована постановка по произведениям Г.Тукая. В рамках акции «Язучы дәрес бирә» организованы встречи с писателями района. На базе МБДОУ №22 «Алсу» состоялась презентация первой книги поэтессы Зиатдиновой Айгуль Василевны (воспитателя ДОУ) «Күңелдән чыккан хисләр».

25 апреля на базе МАОУ «Полилингвальная гимназия «Адымнар» проведен межрегиональный конкурс «Сөй гомерне, сөй халыкны, сөй халыкның дөньясын…»

У крыльца 20 школы обучающихся и учителей с утра встречали персонажи произведений Г.Тукая, на переменах были проведены пятиминутки, на которых учащиеся показали свои знания, отвечая на вопросы викторины. Обучающимися 9а, б классов была проведена акция «Мин татарча сөйләшәм». Ребята с удовольствием беседовали на родном татарском языке с прохожими, посетителями магазинов, аптек, библиотеки, активно пропагандировали   важность знания татарского языка, раздавали бейджики с надписью «Мин татарча сөйләшәм».

Обучащиеся МАОУ «Полилингвальная гимназия «Адымнар» (II место, руководитель Гафурова Г.Ю.), МБОУ  «Маметьевская ООШ» (номинация «Иң акыллы такым (команда)» (руководители Ситдикова Л.Н., Галляметдинова Ш.М.) приняли участие в квест-игре «Qazan Qest» в рамках республиканской акции «Мин татарча сөйләшәм» в г. Казани.

Габдулла Тукайның туган көненә багышланган чаралар

Балалар бакчаларында, мәктәпләрдә бөек шагыйрь Г.Тукайның тууына 137 ел тулуга багышланган чаралар уздырылды: дәресләр, сыйныф сәгатьләре, әдәби-музыкаль кичәләр. Китаплар күргәзмәсе, Г.Тукай әсәрләре буенча мультфильмнар карау оештырылды, стендлар әзерләнде. Яшь талантларны ачыклау һәм үстерү, балаларны туган телгә һәм мәдәнияткә, Габдулла Тукай иҗатына җәлеп итү максатыннан, рәсем бәйгеләре, шигырь сөйләүчеләр өчен «Тукай оныклары» бәйгесе оештырылды, чарада катнашучылар бөек шагыйрьнең шигырьләрен сөйләделәр. Мәктәп китапханәләрендә «Тукай безнең күңелләрдә» әдәби чарасы үткәрелде. Викториналар, «Тукай эзләре буйлап» ярышлары уздырылды, Габдулла Тукай әсәрләрен сәхнәләштерделәр. «Язучы дәрес бирә» акциясе кысаларында районның күренекле язучылары белән очрашулар оештырылды. 22 нче «Алсу» балалар бакчасында «Әдәби кунакханә»дә тәрбияче булып эшләүче, үзешчән шагыйрә Зиатдинова Айгөл Вәсил кызының «Күңелдән чыккан хисләр» дип аталган тәүге китабын тәкъдим итү кичәсе уздырылды.

25 нче апрель көнне «Адымнар» күптелле гимназиясендә «Сөй гомерне, сөй халыкны, сөй халыкның дөньясын... » исемле төбәкара бәйге үтте.  Катнашучылар Тукай иҗатын өйрәнеп, шигырьләрен сөйләделәр.

20 нче мәктәптә укучыларны,укытучыларны Г.Тукай әсәрләре персонажлары каршы алды, әлеге персонажлар тәнәфесләрдә ял минутлары үткәрделәр, укучылар викторина сорауларына җаваплар бирделәр. 9а, б сыйныф укучылары тарафыннан «Мин татарча сөләйләшәм» акциясе үткәрелде, балалар кибетләргә, даруханәләргә, китапханәләргә баручылар белән татар телендә сөйләштеләр, татар телен белүнең мөһимлеген ассызыкладылар, «Мин татарча сөләйләшәм» дип язылган бейджиклар тараттылар.

«Адымнар» күптелле гимназиясе (II урын, җитәкчесе Гафурова Г.Ю.), Мәмәт төп гомуми белем бирү мәктәпләре («Иң акыллы такым» номинациясе, җитәкчеләре Ситдыйкова Л.Н., Галләметдинова Ш.М.) укучылары, «Мин татарча сөләйләшәм» республика акциясе кысаларында, Казан шәһәрендә оештырылган «Qazan Qest» квест-уенында катнаштылар.

Фотографии можете посмотреть, пройдя по ссылке: https://vk.com/obrazovaniealmet?w=wall-102531991_15957%2Fall