Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Старокиязлинская основная общеобразовательная школа» Аксубаевского муниципального района РТ

Адрес: 423073, РТ, Аксубаевский район, село. Старые Киязлы, ул.Центральная, д.57
Телефон: +7(843)-444-30-20
E-Mail: stkiyazlysch@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Старокиязлинская ООШ"
Руководитель: Залалтдинов Ильшат Дамирович

МБОУ "Старокиязлинская основная школа"

"Блокадный хлеб"

Опубликовано: 28.01.2022

Ленинград блокадасы-Рус тарихының иң кара битләреннән берсе, шуңа күрә шәһәрне азат итү-рус халкы һәм халыкара бергәлек өчен мөһим дата, чөнки биләп алынган шәһәрдә күп милләт вәкилләре һәлак булган. 2022 елның 27 гыйнварында блокаданы тәмамлануга 78 ел тула.

28 гыйнвар көнне безнең мәктәптә Ленинград блокадасын бетүгә  багышланган чаралар үтте. Китапханәдә Бөек Ватан сугышы турында китаплар күргәзмәсе оештырылды.

1-4 сыйныф укучылары өчен «Ленинградның әдәбиятта героик батырлыгы» дигән темага сыйныф сәгате үткәрелде.

Сыйныф җитәкчеләре 5 - 9 нчы сыйныф укучылары өчен «Ленинград блокадасының 900 көне»дигән презентация әзерләделәр һәм үткәрделәр. Балаларга Ленинград блокадасында калган еллардагы тормышы турында сөйләделәр. Укучылар бу тема белән кызыксындылар, блокадалы шәһәр кешеләренең тормышы турында әңгәмәдә актив катнаштылар. Балалар Ленинград блокадасында яшәгән кешеләрнең көндәлекләреннән һәм мемуарларыннан өзекләр укыдылар.

Тарих укытучысы Могыйнов Искәндәр Сруртдин улы "Блокадалы икмәк"дәресе үткәрде. Батырлык дәресе барышында урта сыйныф укучылары шәһәрнең блокадасы тарихы белән таныштылар. Шулай итеп, 1941 елның 8 августында Ленинградны төрле яклап дошман чорнап ала . Дәрес барышында укучылар Ленинград блокадасына багышланган документаль фильм карадылар.