Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Старокиязлинская основная общеобразовательная школа» Аксубаевского муниципального района РТ

Адрес: 423073, РТ, Аксубаевский район, село. Старые Киязлы, ул.Центральная, д.57
Телефон: +7(843)-444-30-20
E-Mail: stkiyazlysch@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Старокиязлинская ООШ"
Руководитель: Залалтдинов Ильшат Дамирович

МБОУ "Старокиязлинская основная школа"

"Блокада Ленинграда - это боль и страдания"/"Ленинград блокадасы-ул авырту һәм газаплар"

Опубликовано: 28.01.2021

Провели урок Мужества, в честь полного освобождения блокады Ленинграда от фашистов. Провели беседы с детьми о снятии блокады Ленинграда, о дневнике Тани Савичевой, о героизме и стойкости людей.На классном часе шло обсуждение фильмов о войне, о героизме советских людей в военные годы. На внеклассных занятиях были прочитаны произведения о войне, дети знакомились с книгами по теме «Блокада Ленинграда». Никого не оставили равнодушным стихи, пронизанные болью, песня «Священная война», под которую уходили на фронт бойцы.

1944 елның 27 гыйнвары-Ленинградны фашист блокадасыннан тулысынча азат итү көне – бөтен халык өчен изге дата. Дөнья тарихында батырлык, тигезлек юк Бөек Ватан сугышы елларында Ленинградның батырлыгына. 900 озын көн һәм төн ленинградлылар туган шәһәрен саклады. Җиңүгә ышаныч, игелек һәм гаделлек, тынычлыкка ышаныч тормыш аларга авыр сынауларны җиңеп чыгарга, ачлыкны һәм салкынлыкны җиңәргә ярдәм итте, Ватаныбызның бәхетле киләчәге хакына көрәшергә. Батырлык дәресе үткәрелде Ленинград блокадасын фашистлардан тулысынча азат итү. Балалар белән әңгәмәләр үткәрелде. Ленинград блокадасын өзү, Таня Савичева көндәлеге, кешеләрнең батырлыгы һәм ныклыгы турында. Сыйныф сәгатендә сугыш, совет кешеләренең батырлыгы турында фильмнар турында фикер алышу булды. сугыш еллары. Класстан тыш дәресләрдә сугыш турында әсәрләр, балалар укылды «Ленинград блокадасы»дигән тема буенча китаплар белән таныштылар. Авыруга, «Изге " җырына багышлап язылган шигырьләр беркемне дә битараф калдырмады сугыш» күргәзмәсе ачылды, аның астында сугышчылар китә.