Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Старокиязлинская основная общеобразовательная школа» Аксубаевского муниципального района РТ

Адрес: 423073, РТ, Аксубаевский район, село. Старые Киязлы, ул.Центральная, д.57
Телефон: +7(843)-444-30-20
E-Mail: stkiyazlysch@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Старокиязлинская ООШ"
Руководитель: Залалтдинов Ильшат Дамирович

МБОУ "Старокиязлинская основная школа"

24 март- Бөтендөнья туберкулезга каршы көрәш коне

Опубликовано: 24.03.2019

Туберкулез чире үзенең җитдилеге буенча СПИД/ВИЧтан кала икенче урында тора. Бүгенге, социаль-икътисадый кризис чорында ул аеруча зур куркыныч тудыра,-ди табиб-эпидемиолог ярдәмчесе Галина Егорова.

Белгечләр кисәтүенчә, инфекция чыганагы булып туберкулез микобатерияләре, икенче төрле итеп әйткәндә, "Кох таякчыклар"ы бүлеп чыгаручы авыру кеше яисә хайваннар тора.

-Туберкулез авыруы еш кына йөткергәндә, төчкергәндә, сөйләшкәндә һава-тамчы юлы аша күчә. Шулай ук, микобактерияләр эләккән әйберләргә тотынганда да авыруны йоктыру куркынычы зур. Шуңа да янәшәгездә туберкулез белән авыру кеше булганда шәхси гигиена кагыйдәләрен төгәл үтәү мөһим. Шунысы куркыныч, туберкулезның башында ул гадәти салкын тию кебек кенә була яисә бөтенләй дә билгеләрсез үтәргә мөмкин. Шуңа да профилактика һәм үзвакытында дәвалану мөһим әһәмияткә ия,-ди Галина Егорова.