Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Заинская средняя общеобразовательная школа №7 с углубленным изучением отдельных предметов» Заинского муниципального района РТ

Адрес: 423520, РТ, г. Заинск, ул. Ленина, д. 25а
Телефон: +7(855)-587-55-47
E-Mail: S7.Zai@tatar.ru, sh7770@mail.ru
Короткое название: МБОУ "ЗСОШ №7 с углубленным изучением отдельных предметов"
Руководитель: Биканов Игорь Александрович
Год основания учреждения: 2010

Ко Дню рождения героя-поэта М.Джалиля

Опубликовано: 17.02.2015

15нче февраль - Муса Җәлилнең туган көне.

Үзенең тиңдәшсез батырлыгы белән Ватанына чиксез тугрылыгын раслаган татар халкының данлы улы, Советлар Союзы Герое Муса Җәлилнең тууына  2015 елда 109 ел тулды. НәкъбуелдаРоссиядәБөекВатансугышындаҖиңүнең 70 еллыгы да тантаналырәвештәбәйрәмителәчәк. Шулайук 2015 ел –  РоссиядәӘдәбиятЕлыбуларак та истәлекле. Шушы мөһим даталарны берләштереп балаларның күңелләренә татар герой-поэтлары белән горурлану хисен уяту максатыннан  7нче гомуми урта мәктәбендә төрле чаралар үтте. Татар теле укытучысы Вәлиәхмәтова М.К. һәм “Яшьжурналистлар” түгәрәге әгъзаларыбарлык укучылар өчен мәктәп радиосы аша М.Җәлилнең тормыш юлынискә төшерделәр һәм безгә мирас итеп калдырган Моабит дәфтәренә кергән шигырьләр укыдылар. Мәктәп фойесында Муса Җәлил һәм Җәлилчеләр күргәзмәсе эшләде. Башлангыч сыйныфлар белән М.Җәлилнең “Кызыл ромашкалар”, “Карак песи”, “Куян”, “Сандугач һәм чишмә” шигырен сәхнәләштерү әдәби кичәсе булса, 5-6нчы сыйныфлардататар теле һәм әдәбияты укытучалары Хакимуллина Н.С., Нигматзянова Р.Р. "Герой-шагыйрь - Муса Җәлил" дип аталган ачык дәресләр күрсәттеләр. 11нче февраль көнне Зәй шәһәренең “Энергетиклар” Мәдәният Сараенда Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 70 еллыгына багышланган концертта 7-8нче сыйныф укучылары М.Җәлилнең сүзләренә язылган җырлар башкардылар, 11нче сыйныф укучасы Попов Александр М.Җәлил образын оста башкарды. Барлык чаралар патриотик тәрбия бирү юнәлешендә узды.