Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Татарская гимназия имени Р.Ш. Фардиева» Заинского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423520, г. Заинск, ул. Ленина, д. 17
Телефон: +7(855)-587-50-08
E-Mail: tatar.cim20762@mail.ru, Gt.Zai@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Татарская гимназия имени Р.Ш. Фардиева»
Руководитель: Мухаметханов Марат Фаимович

Новости МБОУ "Татарская гимназия имени Р.Ш. Фардиева"

“ТУГАН ТЕЛ” КӨНЕ

Опубликовано: 21.02.2023

21 февральдә Халыкара туган тел көне кысаларында «Туган телем – иркә гөлем» муниципаль бәйрәме узды. Бәйрәмнең максаты: туган телгә мәхәббәт һәм хөрмәт хисе тәрбияләү, рус халкының традицияләрен, мәдәни мирасын саклау, гармонияле үсеш алган шәхес тәрбияләү. Бәйрәмне 1 һәм 3нче урта мәктәпләрнең туган теле һәм әдәбияты укытучылары оештырды.
Бәйрәмдә туган телнең аралашу чарасы буларак, сөйләмдә мөһимлеге турында сөйләделәр; һәр кеше тормышында туган телнең әһәмияте турында әйттеләр, Россия – төрле милләт кешеләре яши торган һәм һәр милләтнең үз теле булган зур ил. Шәһәр мәктәпләре укучылары рус, татар телләрендә шигырьләр сөйләделәр, җырлар җырладылар, халык биюләрен башкардылар. Укучылар концерт номерлары белән бик матур чыгыш ясадылар. Бәйрәм бик күңелле үтте. Тел булмаса, дөнья булмас иде. Балык сусыз яши алмаган кебек, кеше телсез яши алмый. Без туган телдә уйлыйбыз, аралашабыз, булдырабыз.