Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Средняя общеобразовательная школа №16 с углубленным изучением отдельных предметов Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан"

Адрес: 422545, РТ, Зеленодольский район, г. Зеленодольск, ул. Жукова, д. 9
Телефон: +7(843)713-42-99;+7(843)713-75-04
E-Mail: Shkola.16@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "СОШ №16 ЗМР РТ"
Руководитель: Сайфутдинов Рустам Равилевич
Год основания учреждения: 1996

Все школьные новости

Татар фольклор-этнографик ансамбле "Сорнай"

Опубликовано: 21.02.2013

Татар фольклор-этнографик ансамбле "Сорнай"

21 нче февраль – Бөтендонья Туган телләр көннендә, Татар фольклор-этнографик ансамбле "Сорнай" үзенең репертуары белән безнең мәктәпкә килде. Аның репертуарында татар халкының бүгенгәчә сакланып калган борынгы уен кораллары ярдәмендә башкарылган музыкаль композицияләр, җыр-бию, уен-йолалар. Бу ансамбль безне  баян, тальян,  думбра, гөслә, сорнай, кубыз, курай, барабаннан алып, күптөрле музыка кораллары белән берьюлы тудырылган җыр-моң дулкыннары, дәртле биюләр белән, безне борынгы бабаларыбыз дәверләренә алып китте. Ансамбль фондына халкыбызның гаҗәеп дәрәҗәдә бай рухи мирасы тупланган. Казахстан, Кырым, Башкортстан, Түбән Новгород, Пенза, керәшен һ.б. татарларның дистәләгән гасырларга сузылган тарихи, мәдәни мәгълүматын үз эченә сыйдырган иҗат бу. «Чума үрдәк, чума каз», «Наза», «Чабата» уеннары онытылмаган әле!

Сорнай” ансамбле укучыларның ихтирамын, мәхәббәтен яулады.

Источник: МБОУ "СОШ № 16 ЗМР РТ"