• муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Гимназия №5 Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан». «Татарстан Республикасы Зеленодол муниципаль районының 5 нче гимназиясе»гомуми белем муниципаль бюджет учреждениесе».

Адрес: 422550, РТ, г. Зеленодольск, ул. Гоголя, дом 60
Телефон: +7(84371) 533-08
E-Mail: gimnzel5@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Гимназия №5 ЗМР РТ"
Руководитель: Нуриева Гюзелия Наилевна

Новости гимназии №5

Татар теле укытучылары семинары/Семинар учителей татарского языка

Опубликовано: 06.12.2023

2023 елның 5 декабрендә 5 нче гимназиядә "Яңартылган ФГОСНЫ гамәлгә ашыру шартларында яңа буын УМК буенча туган (татар) телен һәм әдәбиятын өйрәнү" темасына туган (татар) теле һәм әдәбияты укытучыларының төбәк-ара укыту семинары узды.

Татарстан Республикасы Яшел Үзән муниципаль районы гомуми белем бирү оешмаларының туган тел (татар) теле һәм әдәбияты укытучылары; МКОУ Юлдус урта гомуми белем бирү мәктәбе педагоглары катнашты. Х.Г. Гыйзатуллина Курган өлкәсенең Шадрин районы; МКОУ Кызылбай урта гомуми белем бирү мәктәбе педагоглары Курган өлкәсенең Шатров муниципаль округы.

Семинарны оештыручылар: Миңнуллин Ким Мөгаллим улы, Татарстан Республикасы Фәннәр академиясенең Г. Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институты директоры; Афанасьева Рәисә Вәли кызы, җитәкче урынбасары-Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф идарәсе башлыгы; Савельева Светлана Юрьевна, мәгълүмати-методик бүлек начальнигы; Салахова Роза Абрар кызы, Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районы Башкарма комитетының мәгариф идарәсе мәгълүмати-методик бүлегенең милли мәгариф һәм төбәкара хезмәттәшлек буенча методисты; Нуриева Гүзәлия Наил кызы, "Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районы 5нче гимназиясе" директоры.

Гимназиядә башлангыч мәктәптә һәм 5-6 сыйныфларда туган(татар) әдәбияты, туган(татар) теле буенча ачык дәресләр булды. Түгәрәк өстәлдә М.М. Шакурова исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институтының Милли мәгариф бүлегенең әйдәп баручы фәнни хезмәткәре чыгыш ясады һәм үткәргән дәресләргә югары бәя бирде. Г.Ибраһимова; Татарстан Республикасының атказанган укытучысы, филология фәннәре кандидаты, доцент, Мөхәрләмова Г. Н., филология фәннәре кандидаты, милли мәгариф бүлеге мөдире. Г.Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать институты исемендәге Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе.

Участниками стали учителя родного (татарского) языка и литературы общеобразовательных организаций Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан; педагоги МКОУ «Юлдусская СОШ им. Х.Г.Гизатуллина» Шадринского района Курганской области; педагоги МКОУ «Кызылбаевская СОШ» Шатровского муниципального округа Курганской области.

Организаторы семинара:Миннуллин Ким Мугаллимович, директор Института языка, литературы и искусства имени Г. Ибрагимова Академии наук Республики Татарстан;Афанасьева Раиса Валиевна, заместитель руководителя – начальник Управления образования Исполнительного комитета Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан;

Савельева Светлана Юрьевна, начальник информационно-методического отдела Управления образования Исполнительного комитета Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан; Салахова Роза Абраровна, методист по национальному образованию и межрегиональному сотрудничеству информационно-методического отдела Управления образования Исполнительного комитета Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан; Нуриева Гузелия Наилевна, директор МБОУ «Гимназия №5 Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан».

В гимназии были организованы открытые уроки по родной(татарской) литературе, по родному(татарскому) языку в начальной школе и в 5-6 классах. На круглом столе выступали и дали высокую оценку проведенным урокам Шакурова М.М. - ведущий научный сотрудник отдела национального образования Института языка, литературы и искусства им. Г. Ибрагимова Академии наук Республики Татарстан; Заслуженный учитель Республики Татарстан, кандидат филологических наук, доцент, Мухарлямова Г.Н, кандидат филологических наук, заведующий отделом национального образования. Институт языка, литературы и искусства им. Г. Ибрагимова Академии наук Республики Татарстан.

Источник: Гимназия №5