• муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Гимназия №5 Зеленодольского муниципального района Республики Татарстан». «Татарстан Республикасы Зеленодол муниципаль районының 5 нче гимназиясе»гомуми белем муниципаль бюджет учреждениесе».

Адрес: 422550, РТ, г. Зеленодольск, ул. Гоголя, дом 60
Телефон: +7(84371) 533-08
E-Mail: gimnzel5@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Гимназия №5 ЗМР РТ"
Руководитель: Нуриева Гюзелия Наилевна

Новости гимназии №5

Быел бәйгегә республикабызның 5 номинациядә 134 эшкабул ителде.

Опубликовано: 06.04.2023

VIIРегионара
Афзал Шамов укулары

Быел бәйгегә республикабызның 5 номинациядә 134 эшкабул ителде.

Укуларның географиясе киң колачлы, Татарстанның 11районы, Казан шәһәре, Киров өлкәсе, Курган өлкәсенең Кызылбай мәктәбе укучылары катнашты. Быелгы Укулар үз эченә “Иң матур шигырь”. “Афзал Шамов мирасы, А.Шамов турында истәлекләргә күзәтү”. “Тау ягы, нинди мәһабәт син! (Тау ягына караган география, биология, химия, физика өлкәләрендә фәнни-тикшеренү эшләре )”, “Татарстан Республикасы сәнгать әһелләре иҗаты” Афзал Шамовның “Госпитальдә” хикәясеннән өзек рус, инглиз, немец, француз,төрек, гарәп телләренә тәрҗемәдә” секцияләрен алды. Эзләнү- тикшерү Эшләрен Казан
Федераль университеты, Ш.Мәрҗани исемендәге Тарих институты ,Татарстан
Республикасы Фәннәр академиясенең Г.Ибраһимов исемендәге Тел, әдәбият һәм сәнгать инситуты галимнәре,Татарстан язучылар берлеге, Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитеты вәкилләре бәяләде.
Галимнәр җитәкчелегендә һәйәт әгъзалары тарафыннан җиңүчеләр билгеләнде.
Укуларның тантаналы өлешендә абруйлы кунаклар катнашучыларны котлады. Алар арасында ТР Зеленодол муниципаль районы мәгариф идарәсе укыту методик бүлегенең милли мәгариф һәм төбәкара хезмәттәшлек буенча методисты Сәләхова Роза Әбраровна, Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитетының Яшел Үзән бүлекчәсе –остаз - җитәкчесе, Татарстанның атказанган укытучысы Мирхәйдәрова Әлфия Хәбировна, Бөтендөнья татар конгрессы Башкарма комитетының Яшел Үзән бүлекчәсе җитәкчесе Зиятдинова Гөлнур Рәис кызы, татар шагыйре, Татарстан Язучылар берлеге әгъзасы.
Төркия Язучылар берлегенең Намык Кемал исемендәге бүләге иясе, Муса Җәлил исемендәге республика премиясе лауреаты Pифат Сәлах- Рифат Гали улы Сәлахов,татар шагыйре, журналист; галим, РФ журналистлар, Татарстанның Журналистлар һәм Язучылар берлекләре, ТР Язучылар берлеге  идарәсе, «Евразия иҗат гильдиясе» , Россия Язучылар берлеге әгъзасы. Кыргызстан Республикасының Омор Солтанов Халыкара иҗтимагый Поэзия академиясе академигы, Татарстанның Муса Җәлил исемендәге Республика премиясе, ТР мәдәният министрлыгы һәм ТР Язучылар берлегенең А. Алиш , Г. Афзал , исемендәге әдәби премияләре лауреаты. Татарстанның атказанган сәнгать эшлеклесе , Татарстан китап нәшриятының баш мөхәррире Ленар Шәех- Ленар Миңнемөһим улы Шәехов, фәннәр кандидаты, доцент, КФУның Психология һәм мәгариф институты башлангыч белем бирү кафедрасы төп хезмәткәре, Фәннәр академиясенең , Россия Федерациясе педагогика һәм социаль фәннәр академиясенең мөхбир әгъзасы Камалова Лера Әхтәм кызылар бар иде .

В этом году на конкурс было представлено 134 работы в 5 номинациях. География занятий была обширной, приняли участие учащиеся 11 районов Татарстана, г. Казани, Кировской области, Кызылбаевской школы Курганской области. Нынешние чтения включают в себя “самое красивое стихотворение”. ”Наследие А. Шамова, обзор воспоминаний А. Шамова". "Горная сторона, какая ты прекрасная! (Научно-исследовательские работы в области горной географии, биологии, химии, физики )”, “творчество деятелей искусств Республики Татарстан” отрывок из рассказа Афзала Шамова “в госпитале” в переводе на русский, английский, немецкий, французский, турецкий, арабский языки”. Поисково - исследовательские работы проводятся Казанским федеральным
университетом, Институтом Марджани ,академией наук Республики Татарстан.
Ученые Института языка, литературы и искусства им.Г. Ибрагимова, представители Союза писателей Татарстана, Исполкома Всемирного конгресса татар. Руководством ученых членами общества были определены победители.
В торжественной части чтения почетные гости поздравили участников. Среди них методист по национальному образованию и межрегиональному сотрудничеству методического отдела Управления образования Зеленодольского муниципального района РТ Салахова Роза Абраровна, Зеленодольское отделение Исполкома Всемирного конгресса татар –наставник-руководитель, заслуженный учитель Татарстана Мирхайдарова Альфия Хабировна, Руководитель Зеленодольского отделения Исполкома Всемирного конгресса татар Зиятдинова Гульнур Раисовна, татарский поэт, член Союза писателей Татарстана, Лауреат республиканской премии имени Мусы Джалиля, лауреат премии имени Намыка Кемаля Союза писателей Турции Рифат Салах - Рифат Галиевич Салахов, татарский поэт, журналист , член Союза журналистов РФ, Союза журналистов и писателей Татарстана, правления Союза писателей РТ, «Евразийской творческой гильдии», Союза писателей России. Академик Международной общественной академиипоэзии Омора Султанова Кыргызской Республики, лауреат республиканской премии Татарстана имени Мусы Джалиля,  литературных премий Министерства культуры РТ и Союза писателей РТ имени А. Алиша , г. Афзала , им. Заслуженный деятель искусств Республики Татарстан , главный редактор Татарского книжного издательства Ленар шаех - Ленар миннемугимович Шаехов, Камалова Лера ахтямовна-кандидат наук, доцент , ведущий научный сотрудник кафедры начального образования Института психологии и образования КФУ, член- корреспондент Академии наук, Академии педагогических и социальных наук Российской Федерации.

Источник: Гимназия №5