Адрес: 422522, РТ, Зеленодольский район, с. Айша, ул. Светлая, д. 1
Телефон: +7(843)-714-77-94
E-Mail: nmp_zmuk@bk.ru
Короткое название: МБОУ "Айшинская СОШ ЗМР РТ"
Руководитель: Зиатдинова Гульнур Раисовна
Год основания учреждения: 1910
У нас учатся: 419 учащихся, из них иностранных граждан-5

Новости Айшинской СОШ

«ТАТАРЧА ДИКТАНТ» Бөтендөнья белем бирү акциясе

Опубликовано: 16.10.2019

«Татарча диктант» белем бирү акциясе «2014-2020 елларга Татарстан Республикасы дәүләт телләрен һәм Татарстан Республикасында башка телләрне саклау, өйрәнү һәм үстерү» дәүләт программасын гамәлгә ашыру максатыннан уздырыла.

Телне түбәндәге дәрәҗәләрдә белүчеләрнең Акциядә катнашуы күз уңында тотыла:

- татар телен башлангыч дәрәҗәдә белүчеләр;

- татар телен белү дәрәҗәсе камил булган кешеләр;

Акция – ел саен теләгән барлык кешеләр өчен ихтыяри һәм түләүсез уздырыла торган белем бирү акциясе;

Акцияне оештыручылар: «Бөтендөнья татар конгрессы» Халыкара берлеге Башкарма комитеты, Татарстан Республикасының Яшьләр эшләре министрлыгы, Казан (Идел буе) федераль университеты,

Акция турындагы тулы мәгълүмат түбәндәге сайтта урнаштырыла: http://diktant.tatar/.

Акциянең максаты һәм бурычлары

Максат – татар әдәби телен куллану һәм татарча дөрес язуга игътибарны арттыру, татар теле орфографиясе һәм пунктуациясе кагыйдәләрен искә төшерү, татар теленә, аның тарихи һәм мәдәни хәзинәләренә карата хөрмәт тәрбияләү.

Бурычлар:

●       татар телен өйрәнүгә ихтыяҗны арттыру;

●       татар әдәби теленең орфографик һәм пунктуацион нормаларын белү дәрәҗәсен билгеләү;

●       татар орфографиясе һәм пунктуациясен камил белгән кешеләрне ачыклау;

●       язма сөйләмдә еш күзәтелә торган хаталарны билгеләү;

●       дөрес язу күнекмәләрен камилләштерүгә игътибарны юнәлтү;

●       телне гамәли үзләштерүнең нәтиҗәлелеген арттыру;

Акцияне уздыру көне һәм вакыты

Диктант Россия Федерациясенең барлык субъектларында, чит илләрдә һәм Татарстан Республикасының районнарында бер көндә уздырыла.

Яшел Үзәндә уздыру көне һәм вакыты: 2019 ел, 19 октябрь, 13.00.