Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Средняя общеобразовательная школа №98 (татарско-русская)" Вахитовского района г. Казани

Адрес: г. Казань, ул. А.Еники, 23
Телефон: +7(843)-236-24-12
E-Mail: shkola98@yandex.ru; s98.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Школа №98"
Руководитель: Авзалова Айгуль Ильдаровна
Год основания учреждения: 1939
У нас учатся: 592 учащихся, из них иностранных граждан 22. Язык обучения - русский

«Татар халык ашлары» кичәсе

Опубликовано: 05.03.2021

Хичкем аны табынына
Күрсәтергә куймаган.
Халкым яраткан кунагын
Чәк-чәк белән сыйлаган.
Мәкаләбезне татарларның милли ризыгы булган чәк-чәк турындагы шигырь юллары белән башлап җибәрүебез очраклы гына түгел. 3 нче март көнне мәктәбебездә 4 нче һәм 5 нче сыйныф укучылары белән берлектә «Татар халык ашлары» кичәсе үткәрелде. Бу кичәгә укучыларыбыз бик тырышып әзерләнгән иде. Алар үзләре алып килгән ризыклары турында сөйләделәр, шулай ук укытучыларның татар халык ашлары турындагы мәгълүматларын бик кызыксынып тыңладылар, сорауларга теләп җавап бирделәр. Татар халык ашлары турында шигырьләр сөйләделәр, җырлар җырладылар, мәкаль-әйтемнәрне искә төшерделәр, уеннар уйнадылар. Соңыннан укучыларыбыз үзләре алып килгән ризыклар белән тәмләп чәй эчтеләр.
Нәтиҗә ясап шуны әйтәсе килә: һәр татар кешесе татарның милли ашлары белән горурланып яши. Бүген без аның шахитлары булдык. Киләчәктә дә укучыларыбыз милли ризыкларыбызны пешереп, туган телебезне өйрәнеп, гореф-гадәтләребезне саклап, дуслыкта-туганлыкта яшәсеннәр иде!