Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Средняя общеобразовательная школа №98 (татарско-русская)" Вахитовского района г. Казани

Адрес: г. Казань, ул. А.Еники, 23
Телефон: +7(843)-236-24-12
E-Mail: shkola98@yandex.ru; s98.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Школа №98"
Руководитель: Авзалова Айгуль Ильдаровна
Год основания учреждения: 1939
У нас учатся: 592 учащихся, из них иностранных граждан 22. Язык обучения - русский

Үткәнен белмәгән халыкның киләчәге юк!

Опубликовано: 13.03.2019

Икенче каттагы экспонатлар Каюм Насыйриның фәлсәфи һәм фәнни кызыксынуларына багышланган. Музейның фәнни хезмәткәре Ралиф Рафис улы бу турыда укучыларга күбрәк мәгълүмат җиткерде. Ул укучыларга Каюм Насыйриның кем булуы турында мәгълүматларлар язылган карточкалар  таратты. Һәрбер укучы бу мәгълүматны укыды, үзенең фикере белән уртаклашты һәм Ралиф Рафис улы бөек шәхесебез Насыйриның бу өлкәдә нинди эшләр алып баруы буенча фикере белән уртаклашты. Фәнни хезмәткәр Каюм Насыйрины татарның Ломоносовы дип атады. Аның күпкырлы шәхес: язучы, мәгърифәтче, фольклорчы,  тәрҗемәче, галим, укытучы, физик, химик, календарьлар төзүче һәм башка бик күп өлкәдә хезмәт итүен әйтеп үтте.

Укучылар музейның фәнни хезмәткәрләрен бик кызыксынып тыңладылар, бөек шәхесебез Каюм Насыйри турында бик күп мәгълүмат белделәр. Гомумән, шәхеснең торган йортын үз күзләре белән барып күрү- укучылар күңелендә якты хатирә булып сакланачак. Бу сәяхәт укучыларга бик ошады һәм алар музейдан бик зур  канәгатьләнү хисе белән кайттылар.

югары  категорияле  татар теле һәм әдәбияты укытучысы

Касыймова Гөлнур Наил кызы