• Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Ямашурминский детский сад «Йолдыз» Высокогорского муниципального района Республики Татарстан» "Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районының "Ямаширмә "Йолдыз" балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе.

Адрес: 422735, Республика Татарстан, Высокогорский район, с. Ямашурма, ул. Советская д.2 а
Телефон: +7(843)-653-29-67
E-Mail: yoldyz.yamash@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Ямашурминский детский сад "Йолдыз"
Руководитель: Гимадиева Лейля Мансуровна
Год основания учреждения: 1969
У нас учатся: 84 воспитанника из них: воспитанники инвалиды - 0, воспитанники являющиеся иностранными гражданами - 0
У нас учат: 8 педагогов, язык обучения - татарский

Безнен яналыклар

Муса Җәлилгә - 110 яшь

Опубликовано: 09.02.2016

Интеграл белем бирү эшчәнлегендә балаларда шагыйрь иҗатына карата ихтирам итү хисе тәрбияләнде. ”Карак песи” шигыре белән танышып, урлашмаска, кеше әйберенә тимәскә кирәклегенә төшенделәр. Шулай ук балаларның песиләр турындагы белемнәре тирәнәйтелде, песинең тышкы кыяфәте белән таныштыру дәвам ителде, нәрсә ашауы һәм кешегә нинди файда китерүе турында күзаллаулары киңәйтелде.Песи турында  табышмаклар ярдәмендә  фикерләү, акыл сәләте үстерелде, өй хайваннарына кайгыртучанлык, сак мөнәсәбәт тәрбияләнде.  Ана телендә  матур һәм дөрес итеп сөйләшергә өйрәтү дәвам иттелде.Балалар песинең характерлы билгеләрен һәм төзелешләрен исәпкә алып, песине әвәләү алымнарына өйрәнделәр; стек, юеш чүпрәк ярдәмендә эшне ахырына җиткереп, нәтиҗәне күреп сөенделәр, үз эшләрен натура белән чагыштырып карадылар. Пөхтә итеп әвәләү күнекмәләрен  булдырылды (пластилин кисәкләрен төшермәскә, киемне пычратмаска, эш беткәч, кулларны салфеткага сөртү); балаларның әвәләүгә булган кызыксынуларын үстерелде.Эшчәнлектә  магнитофон, ноутбук, экран, проектор, Муса Җәлилнең портреты һәм китаплары кулланылды.