• Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Ямашурминский детский сад «Йолдыз» Высокогорского муниципального района Республики Татарстан» "Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районының "Ямаширмә "Йолдыз" балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе.

Адрес: 422735, Республика Татарстан, Высокогорский район, с. Ямашурма, ул. Советская д.2 а
Телефон: +7(843)-653-29-67
E-Mail: yoldyz.yamash@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Ямашурминский детский сад "Йолдыз"
Руководитель: Гимадиева Лейля Мансуровна
Год основания учреждения: 1969
У нас учатся: 84 воспитанника из них: воспитанники инвалиды - 0, воспитанники являющиеся иностранными гражданами - 0
У нас учат: 8 педагогов, язык обучения - татарский

Безнен яналыклар

Дару үләннәре белән танышу/ Изучаем лекарственные растения

Опубликовано: 09.09.2020

Үсемлекләрдән башка бу дөньяны күз алдына да китереп булмый.Алар бөтен тереклек ияләренә суларга гына түгел, дәваланырга да булышалар. Кешеләр борынгы заманнарда ук хайваннарның кайбер үсемлекләргә игътибар иткәннәрен күргәннәр . Шуннан бу үсемлекләрне өйрәнә башлаганнар,аларның файдалы якларын ачканнар, китап итеп теркәгәннәр. Икенче кечкенәләр төркеме балалары тәрбияче апалары белән дару үләннәре белән танышуны башладылар. Иң беренче булып балалар бакчасында үсүче тырнак гөл белән таныштылар.Тырнак гөл кан чистарткыч,тынычландыргыч үзлекләргә ия.Кан басымын төшерә.Яраларны төзәтә.Дару үләннәрен дөрес итеп әзерли дә белергә кирәк. Барлык дару үләннәрен дә  чәчәк аткан чорда җыярлар. Җыйганнан соң караңгы,җиләс җирдә киптерергә. Кипкәннән соң бәйләп куярга яки савытларда сакларга кирәк.

Календула славится лечебными свойствами. Древние знахари верили, что даже созерцание раскрытых бутонов помогает восстановить зрение. В настоящее время растение относят к лекарственным. Травяные сборы с календулой часто рекомендуют для профилактики и лечения заболеваний. Дети первой младшей группы вместе с воспитателем начили изучать лекарственные травы. Они рассмотрели цветки календулы растущую в саду детского сада. Изучили запах, цвет, форму растения.