• Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Ямашурминский детский сад «Йолдыз» Высокогорского муниципального района Республики Татарстан» "Татарстан Республикасы Биектау муниципаль районының "Ямаширмә "Йолдыз" балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениесе.

Адрес: 422735, Республика Татарстан, Высокогорский район, с. Ямашурма, ул. Советская д.2 а
Телефон: +7(843)-653-29-67
E-Mail: yoldyz.yamash@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Ямашурминский детский сад "Йолдыз"
Руководитель: Гимадиева Лейля Мансуровна
Год основания учреждения: 1969
У нас учатся: 84 воспитанника из них: воспитанники инвалиды - 0, воспитанники являющиеся иностранными гражданами - 0
У нас учат: 8 педагогов, язык обучения - татарский

Безнен яналыклар

“Бәрәңге бәйрәме”

Опубликовано: 23.10.2016

19 нчы октябрь көнне зурлар катнаш төркем балалары белән “Бәрәңге бәйрәме”н уткәрдек.Көз аена багышлап шигырь, җырлар җырладылар. Көз аенда җыйган уңыш – яшелчә, җиләк-җимешләрне искә төшерделәр. Бәйрәмебезнең төп кунагы -Уңыш бабай балаларга “Бәрәңге тормышы” турында кызыклы презентация кулланып, әңгәмә үткәрде. Бәйрәмгә шулай ук кунак булып, Бәрәңге үзе дә килде. Балалар кунаклар белән төрле уеннар: “Разложи по цвету”, “Татар халкының бәрәңге ризыкларының исемнәрен ата”, “Бәрәңге уңышын тизрәк кем җыя?”, "Колорадский жук" уйнадылар.Бәрәңге турында такмаклар, җырлар җырладылар. Эшләргә яратмаган, тик ашарга гына яраткан ялкау малай “Антошка” җырын башкардылар.Бәйрәмне йомгаклап, Бәрәңге балаларга үзенең алып килгән күчтәнәчен тапшырды. Балалар аңа рәхмәт әйтеп саубуллашып озаттылар.Балаларга бәйрәм бик ошады. Алар көз аеның никадәр мул уңышка бай ел фасылы икәнен аңладылар.