С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение - Шадкинская средняя общеобразовательная школа Тюлячинского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422096, с. Шадки, ул. Школьная, д. 4
Телефон: +7(843)-605-37-19
E-Mail: chatki@mail.ru; sskd.tul@tatar.ru
Короткое название: МБОУ - Шадкинская СОШ Тюлячинского района РТ
Руководитель: Ибушев Александр Алексеевич
Год основания учреждения: 1918

Нәүрүз бәйрәме/ Праздник Навруз

Опубликовано: 20.03.2021

Бу сүзнең мәгънәсе фарсыча “яңа көн” (нәү – яңа, рүз – көн) дигәнне аңлата. Урта Азиядә, Иранда, Әфганстанда һәм кайбер башка илләрдә бик борынгыдан килгән Яңа елны каршылау бәйрәме ул. Нәүрүз көн белән төн тигезләшкән чорга – 21–22 мартка туры килә. Көнчыгыш календаре буенча әлеге төбәкләрдә язны каршылау язгы чәчү эшләре алдыннан үткәрелә торган халык бәйрәменнән гыйбарәт.

Соңгы елларда халкыбызның гореф – гадәтләрен, йолаларын өйрәнүгә игътибар артты. Март аенда  “Нәүрүз” бәйрәмен үткәрү мәктәп өчен матур традидиция. Бәйрәм яз бәйрәме буларак урамда, мәктәп ишегалдында үткәрелә. Быел мәктәп эчендә Нәүрүз бәйрәменең тарихы, үзенчәлекләре турында сөйләнсә, мәктәп ишегалдында күбрәк спорт уеннарына игътибар бирелде. Бу уеннарда башлангыч сыйныф укучылары бигрәк тә актив булдылар.