Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение - Шадкинская средняя общеобразовательная школа Тюлячинского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422096, с. Шадки, ул. Школьная, д. 4
Телефон: +7(843)-605-37-19
E-Mail: chatki@mail.ru; sskd.tul@tatar.ru
Короткое название: МБОУ - Шадкинская СОШ Тюлячинского района РТ
Руководитель: Ибушев Александр Алексеевич
Год основания учреждения: 1918

Нәүрүз

Опубликовано: 23.03.2013

Нәүрүз (фар. نوروز — яңа көн[1], tat.lat. Näwrüz) — Урта Азиядә, Иранда, Әфганстанда һәм кайбер башка илләрдә бик борынгыдан килгән Яңа елны каршылау бәйрәме[2].

Нәүрүз чорга — 21–22 мартка туры килә.

Нәүрүз бәйрәмен татарлар да каршылый. Яңа елны март аенда башлап җибәрүнең татарлар яшәгән Урта Идел буенда булганлыгы мәгълүм. Ул чорда Нәүрүз көннәрендә (ул берәр атнага — 10 көнгә сузылган) йорттан-йортка кереп «нәүрүз әйтеп» йөрү гадәте булган. Моны укучы балалар, шәкертләр башкарган. Нәүрүз такмагын укып, яки яттан әйтеп, хуҗаларга бәхет, уңышлар теләп йөргәннәр.

Бу уңайдан 3 сыйныф укучылары безнең өчен бик матур чыгыш әзерләгәннәр иде. Аларга бу чыгыш өчен Зур рәхмәтебезне белдерәбез! Шулай ук бу конөертны әзерләүдә булышкан класс җитәкчеләре Давлетшина Рәзинә апаларына һәм Ибраева Зәлидә апаларына зур рәхмәтебезне белдерәбез!