Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение - Шадкинская средняя общеобразовательная школа Тюлячинского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 422096, с. Шадки, ул. Школьная, д. 4
Телефон: +7(843)-605-37-19
E-Mail: chatki@mail.ru; sskd.tul@tatar.ru
Короткое название: МБОУ - Шадкинская СОШ Тюлячинского района РТ
Руководитель: Ибушев Александр Алексеевич
Год основания учреждения: 1918

“Тукай – сүнмәс йолдыз ул!”

Опубликовано: 27.04.2017

26 апрель – татар шагыйре Габдулла Тукай туган көне – Татарстанда күркәм традициягә әверлеп, Туган тел көне буларак билгеләп үтелә. Бу көнне мәктәбебездә “Тукай – сүнмәс йолдыз ул!” дип исемләнгән әдәби -музыкаль кичә үткәрелде, күргәзмә оештырылды. Укучыларыбыз Габдулла Тукай шигырьләрен сәнгатьле итеп яттан сөйләделәр, сәхнәләштерделәр. Бәйрәм Г.Тукай сүзләренә җырлар һәм биюләр белән үрелеп барды. Кичәне татар теле һәм әдәбияты укытучылары Ибраева Рәмзия Сайфетдиновна һәм Габделхаева Рәзифә Хакимзяновна оештырды. Катнашкан барлык укучыларга да грамоталар бирелде.  Бәйрәм “Туган тел” җыры белән тәмамланды.

Имя Габдуллы Тукая известно не только в Татарии, но и далеко за её пределами. Его знают все, кто ценит искусство, кто любит поэзию.  Творчество Тукая многогранно: он поэт и публицист, литературный критик и общественный деятель. 26 апреля, в день рождения Г. Тукая в школе звучали песни и стихи поэта, организована выставка книг, иллюстраций к его произведениям.