• Тюлячинский
  • Школы

Адрес: Республика Татарстан, 422080, Тюлячинский район, с. Тюлячи, ул. Школьная, д.3
Телефон: +7(843)-602-12-66
E-Mail: tuliachi_school@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Тюлячинская СОШ"
Руководитель: Сунгатуллин Марат Мухаррамович
Год основания учреждения: 1938

НОВОСТИ 2022-2023, 2023-2024 учебный год

Прошли игры "Татар-хак". "Татар-хак" уеннары үтте.

Опубликовано: 18.04.2024

18 апрельдә Теләче урта мәктәбендә «Татар-хак» уеннары сериясе узды. Бу конкурс районда инде икенче ел Казанның «ИТ-паркы» ярдәмендә үткәрелә. Бу нинди конкурс? Яшьләрне, Татарстан Республикасы районнары соравы буенча ИТ-чишелешләр эшләүгә җәлеп итү өчен, «Югары технологияләр өлкәсендә Технопарк «ИТ-парк», «Кайнау ноктасы - Казан» белән берлектә «Tatar Hack» конкурслары сериясен үткәрә. Бу вакыйга вакытында 6-11 сыйныф укучылары һәм 1-2 курс студентлары, командаларга берләшеп, цифрлы технологияләр ярдәмендә район проблемаларын хәл итүне эзлиләр.  Әлеге чараны ачу өчен мәктәпкә «ИТ-парк» Муниципаль үсеш секторы җитәкчесе Аяз Сарваров һәм белгеч Егор Катаев килде. Шулай ук конкурста катнашучыларны Теләче муниципаль районы башлыгының социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Гыйниятуллин Динар Сәет улы, район мәгариф бүлеге җитәкчесе Карпова Наталья Владимировна, Теләче урта мәктәбе директоры Сөнгатуллин Марат Мөхәррәм улы сәламләделәр. Конкурста районның 12 мәктәбеннән укучылар командалары катнашты. Алар проектлар ясады һәм аларны жюри алдында якладылар. Чара барышында «ИТ-парк" экспертлары мастер-класслар үткәрде һәм катнашучыларга презентацияне рәсмиләштерүдә ярдәм иттеләр. Ә конкурс нәтиҗәләре буенча иң яхшы командаларга истәлекле бүләкләр тапшырылды. Конкурста Югары Кибәхуҗа, Теләче һәм Иске Җөри мәктәпләре командалары җиңде. Барлык катнашучыларны да котлыйбыз һәм киләчәктә дә уңышлар телибез!

18 апреля в Тюлячинской средней школе прошла серия игр «Татар-хак».  Этот конкурс в районе проводится уже второй год с помощью «ИТ-парк» Казани.  Что это за конкурс? Для вовлечения молодежи в разработку ИТ-решений под запросы районов Республики Татарстан, ГАУ «Технопарк в сфере высоких технологий «ИТ-парк» совместно с Точкой кипения - Казань проводят серию конкурсов «Tatar Hack». Это событие, во время которого школьники 6-11 классов и студенты 1-2 курсов, объединяясь в команды, ищут решение районных проблем с помощью применения цифровых технологий. Для открытия данного мероприятия в школу прибыли руководитель сектора муниципального развития «ИТ-парк» Аяз Сарваров и специалист  Егор Катаев. Так же участников конкурса поприветствовали: заместитель главы по социальным вопросам Тюлячинского муниципального района Гиниятуллин Динар Саетович, начальник отдела образования Карпова Наталья Владимировна, директор Тюлячинской средней школы Сунгатуллин Марат Мухаррамович. Всего в конкурсе приняли участие ученики из 12 школ района. Они сделали проекты, и защитили их перед жюри. В течение мероприятия эксперты ГАУ «ИТ-парк» провели мастер-классы и помогли участникам в оформлении презентации.  А по итогам конкурса лучшим командам вручили памятные призы и подарки. Победителями конкурса стали команды школ: Верхние Кибякози, Тюлячи и Старые Зюри. Всех поздравляем желаем им дальнейших успехов.