• Тюлячинский
  • Школы

Адрес: Республика Татарстан, 422080, Тюлячинский район, с. Тюлячи, ул. Школьная, д.3
Телефон: +7(843)-602-12-66
E-Mail: tuliachi_school@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Тюлячинская СОШ"
Руководитель: Сунгатуллин Марат Мухаррамович
Год основания учреждения: 1938

НОВОСТИ 2022-2023, 2023-2024 учебный год

Заместитель министра дает урок! Министр урынбасары дәрес бирә!

Опубликовано: 25.04.2023

Бүген Теләче урта мәктәбендә “Саннар дәресе”н үткәрү өчен Татарстан Республикасы юл һәм транспорт министры урынбасары Никонов Тимур Викторович килде. Ул 7 “в” сыйныфы укучылары белән “Киләчәк шәһәре. Квант технологияләре безнең тормышны ничек үзгәртә?” темасына дәрес үткәрде. Килгән кунак дәресне: “Бу дәрес тормышта квант технологияләрен куллануга багышланган. Сез квант технологияләренең нәрсә икәнен һәм алар ярдәмендә тормышның күп өлкәләре ничек куркынычсызрак һәм заманча була алуын белерсез. Бүген мин квант турында сөйләрмен: исәпләүләр, криптография, сенсорлар һәм симуляторлар. Алар безнең тормышыбызны ничек яхшырта һәм хәзерге вакытта Россиядә киләчәк технологияләрен үстерү белән кем шөгыльләнә икәне турында аңлатырмын”, - дип башлады. Укучылар да дәрестә бик актив булып, Тимур Викторовичка үзләрен кызыксындырган сорауларны бирделәр.

Хәзер замана алга бара. Без аның ритмы белән бергә атларга тиеш. Укучылар күп мәгълүматны белми кала. “Саннар дәрес”ләре моңа ярдәмгә килә. Бу дәресләрдә мин үзем белгән бар яңалыкны аларга җиткерәм. Дәрес, укытучы ролендә булу миңа бик ошый, үземдә ай-ти технологияләр белән эшләгән кеше буларак бу темалар миңа бик якын - диде Тимур Викторович.

Искәртеп үтик “Саннар дәресе” мәктәпләрдә һәр ай саен үтә. Ул укучыларны төрле яңа технологияләр белән эшләргә өйрәтә, яңалыклар белән таныштыра.

Сегодня в Тюлячинскую среднюю школу для проведения “Урока цифры” прибыл заместитель министра транспорта и дорожного хозяйства Республики Татарстан Никонов Тимур Викторович. Он провел урок с учащимися 7 “в"класса на тему "Город будущего. Как квантовые технологии меняют нашу жизнь?”. Тимур Викторович начал урок с такими словами: “Этот урок посвящен применению квантовых технологий в жизни. Вы узнаете, что такое квантовые технологии и как с их помощью многие сферы жизни могут стать более безопасными и современными. Сегодня я расскажу о квантовых вычислениях, криптографии, датчиках и симуляторах. Я объясню, как они улучшают нашу жизнь и кто сейчас занимается развитием технологий будущего в России”. Ученики тоже были очень активны на уроке и задавали Тимуру Викторовичу интересующие их вопросы.

- Сейчас мир идет вперед. Мы должны идти в ногу с его ритмом. Учащиеся не знают много информации. В этом нам помогают “Урок цифры".  На этих уроках я рассказываю им все новости, которые знаю. Мне очень нравится быть в роли учителя, преподавателя, мне как человеку, работавшему ранее с ай-ти технологиями, эти темы очень близки, - сказал Тимур Викторович.

Напомним, “Урок цифры” проходит в школах каждый месяц. Уроки учат школьников работать с различными новыми технологиями, знакомит с новостями в мире информационных технологий.