• Тюлячинский
  • Школы

Адрес: Республика Татарстан, 422080, Тюлячинский район, с. Тюлячи, ул. Школьная, д.3
Телефон: +7(843)-602-12-66
E-Mail: tuliachi_school@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Тюлячинская СОШ"
Руководитель: Сунгатуллин Марат Мухаррамович
Год основания учреждения: 1938

НОВОСТИ 2022-2023, 2023-2024 учебный год

Министр урынбасары дәрес бирә!

Опубликовано: 06.04.2023

Бүген Теләче урта мәктәбенә чираттагы “Саннар дәресен” үткәрергә безнең районга беркетелгән куратор, ТР юл хуҗалыгы һәм транспорт министры урынбасары Никонов Тимур Викторович килде. Башкала кунагы менә инде бер ел дәверендә Теләче урта мәктәбе укучылары өчен дәресләр бирә. Аларның һәркайсы кызыклы һәм файдалы үтә. Тимур Викторович укучыларга аңлаешы һәм үтәдә аларның, ягъни яшьләр теле белән сөйләшүе белән үзенә җәлеп итә, “Саннар дәрес”ләренең эчтәлеген тулаем ачып бирә ала. Бүгенге дәресне 7 “а” сыйныфы укучылары тыңлады. “Кәрәзле телефонда нәрсә яшеренә? Мобиль куркыныч тудыручылар” “Саннар дәресе”нең темасы шулай иде.

Сезнең һәркайсыгызда кесә телефоннары бар. Шулай бит? Төрле уеннар уйныйсыз, сайтлардан мәгълүматлар укыйсыз. Ә бу сайтлар төрле куркыныч вируслар белән тулгандыр, ә бәлки минем телефоныма да алар кереп урнашыр, дигән уйлар әлбәттә сезне борчымый. Шуңа да бүгенге дәрестә без болар турында тулырак сөйләшербез, - дип башлады дәресне Тимур Викторович.

“Саннар дәресе”ндә министр урынбасары вирусларның төрләре, алар телефонга кереп урнашкан очракта, ничек итеп чистарту юллары, һәм иң мөһиме вируслар һәм мошенниклар кулына төшмәс өчен шәхси кабинет ачыкычларын берәүгә дә әйтергә ярамаганлыгы турында тәфсилләп аңлатты. Укучылар да дәрестә актив катнашып “укытучы” биргән сорауларга тулы җавап бирделәр. Әлеге “Саннар дәресе” соңгысы булмас диде килгән кунак. Заманалар алга бара, ә аның белән яңа технологияләр дә урын ала. Шуңа да болар хакында укучыларга мәктәп яшеннән үк аңлату кирәк.

#ГодПедагогаНаставника 2023