• Тюлячинский
  • Школы

Адрес: Республика Татарстан, 422080, Тюлячинский район, с. Тюлячи, ул. Школьная, д.3
Телефон: +7(843)-602-12-66
E-Mail: tuliachi_school@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Тюлячинская СОШ"
Руководитель: Сунгатуллин Марат Мухаррамович
Год основания учреждения: 1938

НОВОСТИ 2022-2023, 2023-2024 учебный год

Янгын куркынычсызлыгы. Противопожарная безопасность.

Опубликовано: 20.12.2022

Татарстан Республикасы буенча Россия МЧС Баш идарәсе хәбәр иткәнчә, ел саен республикада яңа ел бәйрәм чараларын уздыру чорында электр җиһазларын кулланганда янгын куркынычсызлыгы таләпләрен бозу һәм ут белән саксыз эш итү аркасында янгыннар килеп чыгу ихтималы арта. Янгын чыгу куркынычы, чөнки биналарны бизәү максатларында сертификатсыз электр гирляндалары, электр приборлары кулланыла, алар, кагыйдә буларак, бина эчендә, аеруча төнлә, күзәтелмичә кала. Пиротехник әйберләр кулланганда янгын куркынычсызлыгы таләпләрен бозу белән бәйле янгын куркынычы да арта.  Теләче урта мәктәбендә янгыннар барлыкка килүне булдырмау максатыннан янгын куркынычсызлыгы таләпләрен үтәүне контрольдә тоту көчәйтелде, шулай ук түбәндәге чараларның үтәлеше тәэмин ителде: эш көне тәмамланганнан соң бүлмәләрне тикшерү тәртибе билгеләнде; электр челтәренә электр приборлары караусыз калмый; бинаны автоматик янгыннан саклау системаларының (автоматик янгын сигнализациясе системаларының, янгын вакытында кешеләргә хәбәр итү һәм эвакуация белән идарә итү системаларының, төтен чыгару системаларының һ. б.), шулай ук электр җиһазларының төзеклеге тикшерелә; мәктәп янгын сүндерүнең беренчел чараларының норматив саны белән җиһазландырылган; янгын чыккан очракта, хезмәт күрсәтүче персонал тарафыннан белеме, аларны куллану күнекмәләре тикшерелә янгын сүндерүнең беренчел чаралары; янгын чыккан очракта хезмәт күрсәтүче персоналның гамәлләре алгоритмы эшләнде; Яңа ел бәйрәм чаралары чорында дежур персонал саны арттырылды, Яңа ел һәм Раштуа бәйрәм чараларында катнашкан янгын чыккан очракта укучыларның һәм персоналның гамәлләре буенча инструктажлар үткәрелде; электр гирляндаларын һәм иллюминацияне кулланганда тиешле туры килү сертификатлары булуына аерым игътибар бирелде; пиротехник эшләнмәләр һәм ут эшләнмәләре куллану тыелды. каникул вакытында эффектлар; мәктәп каникуллары алдыннан ата-аналарга һәм укучыларга гомуми һәм класс җыелышларында янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре тапшырылды; мәктәп территориясендә тәмәке тартуны тыю буенча да янгынга каршы контроль көчәйтелде. Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәү укучыларның һәм персоналның сәламәтлеген һәм тормышын сакларга ярдәм итәчәк.О противопожарной безопасности в школе в период проведения новогодних праздничных мероприятий.