Адрес: Республика Татарстан, 422080, Тюлячинский район, с. Тюлячи, ул. Школьная, д.3
Телефон: +7(843)-602-12-66
E-Mail: tuliachi_school@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Тюлячинская СОШ"
Руководитель: Сунгатуллин Марат Мухаррамович
Год основания учреждения: 1938

Новость центра

Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының Халык артисты, Бөек җырчы Илхам Шакиров. Великий певец татарского народа Ильхам Шакиров

Опубликовано: 18.01.2019

Россия Федерациясенең һәм Татарстан Республикасының Халык артисты Илхам Шакиров арабыздан китте. Илхам Шакиров татар эстадасында зур эпоха алып торды. Бөек җырчы Илхам Шакиров халык алдында хезмәтләре өчен мактаулы исемнәргә лаек булды: Татарстан Республикасының Халык артисты (1969) , РСФСР-ның атказанган артисты (1973), Россия Федерациясенең Халык артисты Габдулла Тукай исемендәге Татарстан дәүләт премиясе лауреаты (1970), 1986 елда Халыклар дуслыгы ордены белән бүләкләнгән, П. И. Чайковский исемендәге фондның «Алтын Аполлон» бүләге иясе . Теләче урта мәктәбендә бөек җырчы Илхам Шакировның тормыш юлы һәм иҗатына багышланган дәресләр үтте. Музыка укытучысы С.П.Хабирова үткәргән Илхам Шакиров турында дәресләр балаларга бик ошады.
      Ильхам Шакиров – выдающийся татарский певец, чье творчество – целая эпоха в исполнительском искусстве. Народный артист России и Татарстана Ильхам Шакиров скончался 16 января. Народный артист России и Татарстана Ильхам Шакиров родился 15 февраля в деревне Яна Булек Сармановского района Татарской АССР. После окончания Казанской государственной консерватории по специальности «пение» в 1960-м году, был ведущим солистом-вокалистом филармонии имени Габдуллы Тукая, исполнял татарские народные песни и классические произведения. Двадцать лет занимал должность художественного руководителя Татарской государственной филармонии имени  Г. Тукая.
Следует уточнить, что Шакиров был награжден орденом Дружбы народов в 1986-м году. Память о великом певце будет жить в наших сердцах вечно. В Тюлячинской средней школе прошли уроки о великом певце татарского народа Ильхаме Шакирове.