Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17

Новости школы Баландыш

Нәүрүз Мөбәрәкбад !!! / Праздник Навруз

Опубликовано: 17.03.2024

Март ае – яз башы, бик матур ай. Бу ай озак заманнар буе яңа елның беренче ае булып йөргән. Язның көн белән төн тигезләшкән вакыты 21 – 22 март – Нәүрүз бәйрәме буларак билгеләнеп үтелгән. Нәүрүз – язны каршылап, язгы чәчү эшләре алдыннан үткәрелә торган халык бәйрәме ул. Нәүрүз сүзенең мәгънәсе фарсыча яңа көн (ел) дигәнне аңлата. Бу көнне өйдән-өйгә кереп, теләк теләп, сый-бүләк җыеп йөргәннәр. Йорт хуҗаларына яңа елда саулык-иминлек, кырларга бай уңыш, кешеләр бер-берсенә озын гомер теләгәннәр.Гореф –гадәтләрне искә төшерү максатыннан бүген Баландыш авылы мәдәният йорты каршында сайлаучыларны  Нәүрүз бәйрәме мизгелләре каршылады.Әлеге чарада Баландыш төп мәктәбе укучылары, укытучылар актив катнашып истәлекле бүләкләргә ия булды.Бәйрәмне карарга Татарстан республикасыТранспорт һәм юл хуҗалыгы министры Фәрит Мөдәрисович һәм Теләче районы башлыгы Хазипов Нәҗип Нәкиповичларның килүе ямь өстенә ямь булды.Бүгенге бәйрәмнән алган кичерешләр катнашучыларның да, тамаша кылучыларның да исендә озак сакланыр әле.

Март-начало весны, очень красивый месяц. Этот месяц долгое время был первым месяцем Нового года. Весеннее равноденствие отмечалось 21-22 марта-как праздник Навруз. Навруз-это народный праздник, который проводится в преддверии весенне-полевых работ. Слово Навруз в переводе с персидского означает новый день (год).В этот день ходили по домам, загадывали желания, собирали угощения. Хозяевам дома пожелали в Новом Году здоровья и благополучия, богатого урожая на полях, долгих лет жизни .С целью напоминания об обычаях, сегодня в Баландышском сельском доме культуры проходил праздник Навруз.В мероприятии приняли активное участие учащиеся и учителя Баландышской основной школы, которые получили памятные подарки. На праздник приехали министр транспорта и дорожного хозяйства РТ Фарит Мударисович и глава Тюлячинского  муниципального района Хазипов Назип Накипович. Впечатления от сегодняшнего праздника еще долго  запомнятся.