Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17

Новости школы Баландыш

Акция «Татарча диктант»/ «Татарча диктант” акциясе

Опубликовано: 13.10.2023

13 октября 2023 года   проводится  Всемирная акция  ”Татарча диктант". Акция направлена на грамотное письмо, знание литературного татарского языка, проверку орфографических и грамматических ошибок.  Её цель - повышение интереса к татарскому языку. Сегодня  в Баландышской школе была организована   эта акция. Организаторы - учителя родного языка Зайнуллина Р.Х. и Мингазова Л.М. Участники акции (администрация школы, учителя, техработники, учащиеся)  написали отрывок из произведения известного татарского  учёного - историка, писателя Рустема Галиуллина и показали хорошие результаты.

«Татарча диктант» — бик әһәмиятле проект. Телебезгә кагылышлы мондый рухтагы чаралар  бик кирәк. Анда катнашучыларның саны елдан-ел арта. 2023 нче елның 13 нче октябрендә көндезге сәгать 13.00 дә теләгән барлык кеше дә «Татарча диктант» акциясендә катнашып, татар теленнән үзенең белем дәрәҗәсен сынап карый ала иде. Баландыш төп мәктәбе дә бу акциядә бик теләп катнашты. 5-9 нчы сыйныф укучылары,  мәктәп укытучылары, техник хезмәткәрләр  дә  диктант язып, үз белемнәрен тикшереп карадылар. Диктант тәмамлангач, катнашучылар фикерләре белән уртаклаштылар. Мондый чаралар  татар теленә карата ярату һәм хөрмәт тәрбияләргә ярдәм итә.