Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17
У нас учатся: 37 учащихся и 17 воспитанников
У нас учат: Учителей-14, воспитателей - 2

Новости школы Баландыш

Тукай безнең йорәкләрдә” / "Тукай в наших сердцах"

Опубликовано: 27.04.2023

26 апрель -бөек татар шагыйре Габдулла Тукайның туган көне. Шул уңайдан Баландыш төп мәктәбендә  “Тукай безнең йорәкләрдә” дип исемләнгән шигырь бәйрәме үтте . Укучылар Г.Тукайның шигырьләрен сөйләделәр. Бәйрәм чарасы "Туган тел" җыры белән тәмамланды.

Шулай ук район мәдәният йортында Г. Тукайның тууына 137 ел тулу уңаеннану бертөркем учыларыбыз район куләмендә үткәрелгән  шигырь конкурсында катнаштылар: Гыйләҗева Тәнзилә һәм Галимова Зәринә Г. Тукай шигырьләрен сойләп, Гайнетдинова Райлә узе иҗат иткән “Тукайга ияреп” шигырен сойләп,  Җиңүче булдылар. Аларга Мактау кәгазе һәм истәлекле бүләкләр тапшырылды.

26 апреля-День рождения великого татарского поэта Габдуллы Тукая. В связи с этим в нашей школе  прошел праздник поэзии  "Тукай в наших сердцах". Ученики читали стихи Г. Тукая. Праздничное мероприятие закончилось  песней "Туган тел".

А также  в Тюлячинском районном Доме культуры прошел праздник поэзии, организованный в честь 137-летие со дня рождения Г. Тукая. В празднике приняли участие учащиеся начальных классов Баландышской ООШ: Гилазова Т. и Галимова З. читали стихотворения Г. Тукая, Гайнутдинова Р. выступила со своим стихотворением «Тукайга ияреп». Они стали победителями этого конкурса и были награждены Грамотами и памятными подарками.