Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17

Новости школы Баландыш

2 июля – Международный День собак / 2 июль - Халыкара этләр көне

Опубликовано: 02.07.2022

2 июля во всем мире празднуют Международный День собак. За что такое уважение?" Собака – единственное существо на свете, которое любит тебя больше, чем себя", – сказал когда-то известный американский писатель Джош Биллингс. И с этим трудно не согласиться. Собака сопровождает человека с далекой древности – по результатам последних исследований люди приручили потомков волков и шакалов чуть ли не в начале палеолита! Собака стала первым домашним питомцем – благодаря своей сообразитель-ности, обучаемости, великолепным охотничьим навыкам и умению общаться и жить в группах. В честь этого дня в дошкольной группе МБОУ – Баландышской ООШ  прошли ряд мероприятий : .была беседа про четвероногих друзей , где ребята рассказали о своих питомцах, узнали о породах собак, в конце   нарисовали своих любимых, верных друзей.

2 июльдә бөтен дөньяда Халыкара этләр көне билгеләп үтелә. Нәрсә өчен ул хөрмәт?" Эт-сине  яраткан дөньяда бердәнбер җан иясе",-дигән  кайчандыр танылган америка язучысы Джош Биллингс. Моның белән килешми мөмкин түгел. Эт кешене ерак юлларга  озата бара – соңгы тикшеренүләр нәтиҗәләре буенча, кешеләр бүреләрнең һәм шакалларның нәсел балаларын палеолит башында ук өйрәткәннәр. Эт – үзенең булдыклы булуы, белем ала  алуы,  аучылык күнекмәләре һәм төркемнәрдә аралашу һәм яши белүе аркасында, беренчеләрдән булып  йорт  хайванына әверелгән. Бу көн уңаеннан Баландыш төп гомуми белем бирү мәктәбенең мәктәпкәчә  яшьтәгеләр  төркемендә төрле чаралар үткәрелде: дүрт аяклы дуслар турында әңгәмә , анда балалар үзләренең этләре турында сөйләде, аларның  токымнары турында белделәр, соңыннан үзләренең  дүрт аяклы дусларының рәсемен  ясадылар.