Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17

Новости школы Баландыш

Worldskills Tyulyachi-Junior-2021

Опубликовано: 14.12.2021

13 декабрь конне  Теләче урта мәктәбендә районыбыз укучылары арасында “Worldskills Tyulyachi-Junior-2021” ярышлары үтте. Ниндиерәк ярыш иде соң бу? Аның максаты-бөтендөнья буенча һөнәри әзерлек һәм квалификация статусын һәм стандартларын күтәрү, эшче һөнәрләрне бөтен дөнья буенча халыкара ярышлар уздыру аша популярлаштыру.

Белгәнебезчә район эшмәкәрләре ноябрь аенда “Эшмәкәрлек дәресләре” проектын башлап җибәргән иде. Беренче этапта алар барлык район мәктәпләрендә булып, “Нәрсә ул эшмәкәрлек? Аның максатлары нинди? кебек сорауларга җавап бирде.  Икенче этап  укучылар белән Теләчедә эшләп килүче сәнәгать мәйданчыгында булу иде. Һәм менә өченче этап әлеге эшче-яшьләрнең үзара ярышларда көч сынашуы. Ярышларны ачу тантанасына муниципаль район башлыгы Нәҗип Хаҗипов та килде. Ул мәктәп белән танышып, ярышларда катнашучыларга уңышлар теләде. Укучылар барлыгы 10 компетенциядә, ягъни үзләрен төрле профессия вәкилләре буларак сынап карый алды. “Повар-кондитер”, “Чәчтараш”, “Журналистика», “Җиләк-җимештән матурлык тудыру”, “Флористика” һәм башка бик күп төрле һәнәр ияләре булды бүген укучылар. Һәр номинациядә җюри объектив бәя биреп, 1,2,3 урыннарны бүләкли барды. Баландыш төп мәктәбеннән 9 класс укучысы Гилазова Т. 3нче   урын, 8 нче класс укучысы Мубаракшина Чулпан 1 нче урын   алдылар. Котлыйбыз!

13 декабря в Тюлячинской СОШ прошли соревнования “Worldskills Tyulyachi-Junior-2021” среди учащихся нашего района. Что это было за соревнование? Его цель-повышение статуса и стандартов профессиональной подготовки и квалификации по всему миру, популяризация рабочих профессий через проведение международных соревнований по всему миру. Как мы знаем, в ноябре районные предприниматели запустили проект “уроки предпринимательства”. На первом этапе они побывали во всех школах района и обсудили вопросы “Что такое предпринимательство? Каковы его цели? Вторым этапом стало посещение учащимися Тюлячинской промышленной площадки. И вот третий этап-это состязание рабочей молодежи между собой. На церемонии открытия соревнований присутствовал глава муниципального района Назип Хазипов. Он ознакомился со школой и пожелал участникам соревнований успехов. Всего учащиеся смогли попробовать себя в 10 компетенциях, то есть как представители разных профессий. ” Повар-кондитер“,” парикмахер“,» Журналистика“,” создание красоты из фруктов“,” Флористика " и многие другие стали обладателями дипломов. В каждой номинации жюри оценивало объективно и присуждало 1,2,3 места. Ученица 9 класса из Баландышской основной школы Гилазова Т. заняла 3 место, ученица 8 класса Мубаракшина Чулпан-1 место. Поздравляем!