Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17
У нас учатся: 37 учащихся и 17 воспитанников
У нас учат: Учителей-14, воспитателей - 2

Новости школы Баландыш

Тукай яши безнең йөрәкләрдә... \ Г. Тукай – великий ,татарский поэт...

Опубликовано: 26.04.2021

Бүген бөтен татар дөньясы  бөек шагыйребез Габдулла Тукай тууының 135 еллыгын билгеләп үтә. 26 нчы апрель көнне Баландыш төп мәктәбендә  бер гүзәл бәйрәм уздырылды: ул да булса – шагыйрь  иҗатына багышланган кичә.Әлеге чарада Г. Тукай турында истәлекләр сөйләнде, сирәк яңгырый торган шигырьләре укылды, җырлары җырланды. 2021 ел Татарстанда Туган телләр һәм халыклар бердәмлеге елы булу, шагыйрь иҗатына тагын да игътибарны сорый.  Тукай һәм туган тел ул аерылгысыз, алар бер-берсенә үрелгән язмышлар, үткән белән киләчәкне тоташтырып торучы күпер дисәк тә ялгыш булмас.

Сегодня весь татарский мир отмечает 135-летие со дня рождения великого поэта Габдуллы Тукая. 26 апреля в Баландышской основной школе прошел замечательный праздник: вечер, посвященный творчеству поэта. На мероприятии ребята  рассказывали воспоминания сверестников   о Г. Тукае, читали его редкие стихи, пели песни. 2021 год  в Татарстане год  Единства народов и  родных языков. Поэтому   творчество поэта требует особое внимание. Тукай и родной язык неразделимы, они-переплетены , как мост, соединяющий прошлое и будущее.