Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17
У нас учатся: 37 учащихся и 17 воспитанников
У нас учат: Учителей-14, воспитателей - 2

Новости школы Баландыш

21 февраль — Халыкара туган тел көне/21 февраля — Международный день родного языка.

Опубликовано: 21.02.2020

21 нче февраль Халыкара туган тел көне дип игълан ителде.  Шул уңайдан, укучыларыбызда туган телебезгә карата мәхәббәт, горурлык хисләре тәрбияләүне, телебезнең сафлыгы, матурлыгы, аһәңлеге өчен армый-талмый көрәшүне максат итеп, мәктәп китапханәсендә “Туган телем – иркә гөлем” дигән  әдәби иртә  уздырылды. Китапханәче Мөбәрәкшина Ф.Г. китап күргәзмәсенә күзәтү ясады, укучыларны яңа кайткан китаплар белән таныштырды.  Татар теленең дөнья телләре арасында тоткан урыны, татар халык авыз иҗаты турында сөйләде. Кичәдә “Әйтеп бетер” дигән исем астында мәкальләр әйтелде, туган тел турында шигырьләр укылды.Кичә “Туган  тел” җыры белән тәмамланды.

21 февраля объявлен Международным днем родного языка. В связи с этим, с целью воспитания у наших читателей чувства любви, гордости  к родному языку,  братству  нашего языка, в школьной библиотеке был проведен литературной утренник “Туган телем-иркә гөлем”. Библиотекарь Мубаракшина Ф. Г. провела обзор книжной выставки, познакомила читателей с новыми книгами. Она рассказала  о значении татарского языка среди мировых языков, об устном творчестве татарского народа. На вечере прозвучали пословицы, стихи о родном языке. Вечер  завершился  с песней "Туган тел".