Адрес: 422098,РТ,Тюлячинский район, с. Баландыш, ул. Гагарина, д. 17
У нас учатся: 37 учащихся и 17 воспитанников
У нас учат: Учителей-14, воспитателей - 2

Новости школы Баландыш

2 апрель- Халыкара балалар китабы көне/ 2 апреля- Международный день детской книги

Опубликовано: 02.04.2019

2 апрель- Халыкара  балалар китабы көне уңаеннан Баландыш төп гомумбелем бирү мәктәбе китапханәсендә, 1-3 класс укучылыры белән әңгәмә уткәрелде. Китапханәче Мөбәрәкшина Ф.Г.  укучылар белән язучылар, аларның әсәрләре, гомумән китап турында сөйләштеләр: “Тормышыбызга тирән үтеп кергән “китап” дигән могҗизага без шул кадәр күнеккәнбез, аңа сулый торган һава, эчә торган су кебек гадәти нәрсә дип кенә карыйбыз. Бу бөек могҗизаны уйлап табу өчен кешелек дөньясына дистәләрчә мең еллар кирәк булган. Без ияләшкән китапка хәтле нинди генә китаплар булмаган: таш китап, агач китап, сөяк китап, тукыма китап. Мондый китапларны язу өчен күп вакыт, зур көч соралган, аларны куллану да җиңел булмаган”... һәм тагын бик куп мәгълумат туплады укучылырыбыз  әңгәмә барышында.

2 апреля, в Международный день детской книги ,в Баландышской основной общеобразовательной школе была проведена беседа с учащимися 1-3 классов. Библиотекарь Мубаракшина Ф. Г. поговорила с учениками о писателях, их произведениях и вообще о книге.: «Мы настолько привыкли к чудесу “книга”, которая глубоко проникла в нашу жизнь, что смотрим только на нее, как на воздух, на воду, которую она дышит, как на воду. Чтобы придумать это великое чудо, человечеству понадобились десятки тысяч лет. Каких только  не было книг: каменная книга, деревянная книга, костная книга, текстильная. Для написания таких книг потребовалось много времени, больших усилий, да и использовать их было непросто...» и еще много информации получали наши читатели в ходе беседы.