С более подробной информацией можно ознакомится на сайте: info.edu.tatar.ru.

Адрес: 422370, г. Тетюши, ул. Свердлова, д. 128
Телефон: +7(843)-732-75-19;+7(843)-739-75-20
E-Mail: S2.Tet@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "ТСОШ № 2 им. А.А. Соколовского"
Руководитель: Гаффаров Фиргат Файзулхакович
У нас учат: 38 учителeй

Новости МБОУ "Тетюшская средняя общеобразовательная школа № 2 им. Героя Российской Федерации А.А. Соколовского"

Дөньякүләм туган тел көне/ Международный день родного языка

Опубликовано: 21.02.2024

Моңлы тел ул, нурлы тел ул-Туган тел

21 февральдә дөньякүләм туган тел көне билгеләп үтелә.ЮНЕСКО тарафыннан игълан ителгән әлеге халыкара бәйрәм  дөньядагы телләрне саклау,аларны киләчәк буынга исән-имин җиткерү максатыннан оештырыла. Җир шарында 7 меңнән артык тел булуын әйтәләр.Һичшиксез, алар арасында миллиардлаган аралашучан һәм шул ук вакытта бер дистә кеше сөйләшә торган телләр дә бар.Хәзерге заманда күпчелегебез ким дигәндә 2-3 телне камил белә.Һәр халыкның теле үзенчәлекле, күп телләр белү дөньяга карашны киңәйтә, төрле милләт халкының мәдәниятен тирәнрәк белергә ярдәм итә.Шул максаттан А.А.Соколовский ис. 2нче Тәтеш урта гомуми белем бирү мәктәбенең 6Б һәм 8Б укучылары белән берлектә үткәрелгән чара да, Туган тел көненең зур бәйрәм икәнлеген күрсәтте.Туган тел укытучысы (Фәткуллова Сәрия Хәнәфи кызы) белән берлектә “Моңлы тел ул, нурлы тел ул-Туган тел” дигән кичә узды.Бу кичәдә Дөньякүләм туган тел көненең барлыкка килү тарихы турында аңлатылды.Укучыларның һәркайсы гаиләдә тел белән бәйләнгән күңелле мизгелләре,истә калган вакыйгаләр белән уртаклаштылар.Ләкин туган тел ул бер генә. Безнең телебез-татар теле.Шуңа күрә һәр татар кешесе үз гаиләсендә, үз теленә хөрмәт белән карарга тиеш икәнлеге искәртеп үтелде.Кичә татар теленә,туган телебезгә, мәдәниятебезгә, сәнгатебезгә,гореф-гадәтләребезгә карата мәхәббәт тәрбиялү максатыннан тәрбияви чара буларак уздырылды.Укучылар белән бергәләп, тормышыбызда төп рольне уйнаган төшенчәләр турында да әңгәмә корылды.Һәр укучы күңеленә иң якын сүзне тактага язып элде.Иң матур сүзләрнең “Туган тел”,”Гаилә” төшенчәсе белән бәйле булуы аеруча сөендерде.

Укучылар Туган тел көне хөрмәтенә шундый бәйрәм оештырылуына шатландылар.Кичә Шәйхи Маннур сүзләренә язылган  шигьри юллар белән тәмамланды.

21 февраля отмечается всемирный день родного языка.Правозглашен ЮНЕСКО главный международный праздник сохранения языков мира, их благополучие и передача будущим поколениям. Цель этого праздника приобщить подрастающее поколение к национальной культуре, народному искусству, воспитать уважение к культуре и традициям различных народов. На земле есть более 7 тысячи языков. В настоящее время большинство людей владеет 2-3 языками. Язык каждого народа самобытен, их знание  расширяет кругозор, помогает понять культуру разных народов. В рамках года Семьи для сохранения и изучения языков в нашей школе с 6б, 8б классами и учителем родного языка (Фаткулова Саррия Ханафиевна) проведено мероприятие под названием “ Монлы тел ул, Нурлы тел ул-Туган тел”. Родной язык- мелодичный язык. Родной язык только один. Наш язык – татарский. Поэтому каждый человек должен беречь свой язык, уважать свою семью и сохранять традиции.

Школьники обрадовались, что в честь дня родного языка было проведено такое интересное мероприятие, которое закончилось стихотворением  Шайхи Маннура “Хорошо знай свой родной язык”.