Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Сармановская средняя общеобразовательная школа» Сармановского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423350, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Сарманово, ул. Ленина, д. 1Б/ Татарстан Республикасы, Сарман районы, Сарман авылы, Ленин урамы 1Б йорт
Телефон: +7(855)-592-51-96
E-Mail: SSOSH@yandex.ru S.Sar@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Сармановская СОШ"
Руководитель: Газимова Лилия Раисовна
У нас учатся: 500 (из них 7 иностранцев)

Күңел язны көтә.

Опубликовано: 29.03.2014

Кыш айлары матур булса да,  күңелем  белән  мин язны көтәм.  Беренче җылы кояш нурлары  төшүгә, чыпчыкларның  чыркылдашуы да үзгәрә. Кояш  яктысында  кар  жемелдәвенә кузләр чагыла .

Агачлар җылы кояш нурларында иркәләнеп  торалар. Тиздән яз җиткәнен сизенеп  яфракка  бөреләнерләр.  Әз генә  көннәр җылытсын да, ташулар  китеп  бетугә   яфрак  ярырлар , бөтен җир яшеллеккә  төренер .

Җылы яклардан  күчмә  кошлар кайтканын карап тору үзе бер матурлык. Ерактан башта тавышлары ишетелер: алар шулай туган якларга кайту сөенечен уртаклашалар. Биек зәңгәр күк йөзеннән түбәнгә карап туган якларның матурлыгына сокланалар. Үзләренә тукталырга, йомырка салып, бәбиләр үстерергә урын сайлыйлар.

Ә буген әле урамга чыгам да, тубәләрдән тамчылар тамганын карап торам. Бакчаларда инде урыны белән кара җир күренә  башлаган. Тирән итеп сулыш алам . Табигатьтә яз исе килә.

Тиздән, бик тиздән гөрләвекләр агар . Елгаларда шаулап ташулар китәр. Күңелем язны көтә.

Яз бит ул  – яңарыш, туган җирнең яңадан тууы.

Әхмәтова Таңсылу, 7а сыйныфы укучысы