Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Сармановская средняя общеобразовательная школа» Сармановского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423350, Республика Татарстан, Сармановский район, с. Сарманово, ул. Ленина, д. 1Б/ Татарстан Республикасы, Сарман районы, Сарман авылы, Ленин урамы 1Б йорт
Телефон: +7(855)-592-51-96
E-Mail: SSOSH@yandex.ru S.Sar@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Сармановская СОШ"
Руководитель: Газимова Лилия Раисовна
У нас учатся: 500 (из них 7 иностранцев)

Җирнең тынмас улы. \ Неутомимый сын земли.

Опубликовано: 06.02.2019

5 нче февраль көнне  Сарман урта мәктәбендә якташыбыз, күпкырлы әдип, тарихчы,  журналист, археограф, шәҗәрәче, балалар шагыйре  Дамир абый  Гарифуллин белән  очрашу узды. Дамир абый балаларны шигъриятнең тылсымлы дөньясы белән таныштырды, үзенең шигырьләрен укыды,  балаларга киңәшләрен бирде.  Очрашуга шагыйрь үзенең төрле елларда иҗат иткән китапларын алып килгән иде. Ул аларны мәктәп китапханәсенә бүләк итте.  Очрашуга шулай ук Дамир абыйның хезмәттәшләре: Равил абый Гыймадиев, Рафис абый Уразаев һәм Мирсәетова Рәйхана апа да чакырулы иде. Алар үзләренең яшьлек хәтирәләрен яңарттылар, укучыларны кызыксындырган сорауларга җаваплар бирделәр. Мәктәп музеена автографлары язылган китаплар да бүләк иттеләр.

Кичә бик матур итеп шигырьләр, җырлар белән үрелеп барды. Әлеге очрашу, гомумән, матур, истә калырлык мизгелләргә бай булды. Укучылар Дамир абыйның  иҗат чишмәсе саекмавын, тагын яңа әсәрләр белән куандырып торуын теләделәр. Ике сәгатькә сузылган ”Җирнең мәңге тынмас улы”   дип аталган кичә бер сулышта узып китте. Кичә ахырында очрашуга килгән кунаклар бик матур эчтәлекле, әһәмияткә ия очрашу өчен рәхмәтләрен  җиткерделәр. Очрашу чәй өстәле артында дәвам итте.

5 февраля в Сармановской средней школе состоялась встреча с нашим земляком, многогранным писателем, историком, журналистом, археологом, детским поэтом Дамиром Гарифуллиным. Дамир Гарифуллин познакомил детей с волшебным миром поэзии, прочитал свои стихи, дал советы детям. На встречу поэт принес свои книги, написанные им в разные годы. Он подарил их школьной библиотеке. На встречу были приглашены и коллеги Дамира Гарифуллина : Равиль Гимадиев, Рафис Уразаев и Мирсаетова Райхана . Они обновили свои воспоминания о молодости, ответили на интересующие их вопросы. Школьному музею были подарены книги с автографами.

Вечер сопровождался стихами, песнями. Встреча получилась яркой и насыщенной. Встреча продолжилась за чайным столом