Адрес: 423371, РТ, Сармановский муниципальный район, с. Азалаково, ул. Зеленая, 8 / ТР, Сарман муниципаль районы, Азалак авылы, Зеленая урамы 8нче йорт
Телефон: +7(855)-594-80-58
E-Mail: azalak@yandex.ru / Sazal.Sar@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Азалаковская ООШ"
Руководитель: Гайнутдинов Фирдавис Магданурович
Год основания учреждения: 1971
У нас учатся: 29 учащихся и 6 воспитанников дошкольной группы
У нас учат: 9 учителей и 1 воспитатель дошкольной группы

новости школы

26 нчы апрельдә бөек шагыйребез Габдулла Тукайның туган көне.

Опубликовано: 27.04.2022

26 апрельдә бөек шагыйребез Габдулла Тукайның туган көнендә, татар халкы Туган тел көнен билгеләп үтә. Башка бәйрәмнәр һәм истәлекле даталар белән беррәттән, бу көн һәркайсыбызның күңелендә аерым урын биләп тора. “Туган телеңне онытсаң, рухыңны югалтырсың…”– дип язган шагыйрь. Туган телен белмәгән кеше үз халкыннан да, милли тамырларыннан да аерыла, туган җиренә дә ят була. Безнең мәктәп укучылары бөек шагыйребез Габдулла Тукай турында "Мәхәббәтнең биш мизгеле" дигән кинофильм карады. Тукай иҗаты җиһанга ямь, яктылык чыганагы, яшәү көче бөркеп, җирне, күңелләрне җылытып торучы мәңгелек кояш кебек үзенә бер илаһи көчкә ия. Аның шигырьләре, моңлы бер җыр кебек, гасырлардан гасырларга күчеп, күңел кылларын тибрәндерә, еларга, да, көләргә дә, уйланырга да мәҗбүр итә. Шигырьдәгечә - Халык күңеленә ак нур сибүче, кара төннең якты ае, шаулы язның тургае булган Бөек Тукаебыз – мәңге безнең күңелләрдә... Без - Тукайлы халык, мәңгегә!/26 апреля, в день рождения великого поэта Габдуллы Тукая, татарский народ отмечает День родного языка. Наряду с другими праздниками и памятными датами этот день занимает особое место в душе каждого из нас. “Если ты забываешь родной язык, то теряешь дух...”– писал поэт. Человек, не владеющий родным языком, отличается как от своего народа, так и от своих национальных корней, чужд родной земле. Учащиеся нашей школы посмотрели кинофильм "пять мгновений любви" о великом поэте Габдулле Тукае. Творчество Тукая наделено такой божественной силой, как вечное солнце, которое дарит собору красоту, источник света, жизненную силу, согревает землю и души. Его стихи, как мелодичная песня, переходят из века в век, вибрируют струнами души, заставляют и плакать, и смеяться, и думать. Как в стихах, наш великий Тукай, проливающий белый свет на душу народа, светлый месяц темной ночи, шумный весенний праздник, - навсегда останется в наших сердцах... Мы-народ Тукаевский, навсегда!