муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Верхнесиметская средняя общеобразовательная школа Сабинского муниципального района Республики Татарстан"

Адрес: 422068, Республика Татарстан, Сабинский район, с. Верхний Симет, ул. Советская, д. 30
Телефон: +7(843)-624-50-45
E-Mail: simetsaba@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Верхнесиметская СОШ"
Руководитель: Гарифуллин Рафис Накипович

Туган көнең белән, Тукай!

Опубликовано: 24.04.2015

Тукай исән, Җыры күңелләрдә,

Яшәсәк тә үзен күрмичә,

Тукай килә моңлы сазын уйнап,

Шагыйрьләргә тынгы бирмичә.

Татар теле минем Туган телем-

Дөньядагы иң-иң камил тел;

Тукай теле Такташ,Җәлил теле

Күңел бакчамдагы гүзәл гөл.

26 апрельбөек шагыйребез Габдулла Тукайның туган көне.

Бу көннәрдә  барлык татар дөньясы сөекле шагыйребезнең туган  көнен бәйрәм итә. Без дә мәктәбебездә әлеге датаны зурлап билгеләп үттек.

Барлык класслардан иң сәнгатьле шигырь укучылар  шагыйрьнең төрле елларда иҗат ителгән шигырьләрен укыдылар. Кичә барышында Г.Тукай сүзләренә язылган мтур җырлар яңгырады.  Бәйрәм кичәсен барыбыз бергә "Туган тел" җыры белән тәмамладык.