Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Евлаштауская средняя общеобразовательная школа Сабинского муниципального района Республики Татарстан"

Адрес: 422053, Республика Татарстан, Сабинский район, с. Евлаштау, ул. Ш.Бариева, д. 21
Телефон: +7(843)-62-4-68-35
E-Mail: evlashtaysaba@yandex.ru,Sevl.Sab@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Евлаштауская СОШ"
Руководитель: Ханнанов Рамиль Фанисович

Яңалыкларыбыз

Кошлар - канатлы дусларыбыз!

Опубликовано: 01.04.2016

Кышның салкын бураннары үтә

Менә кабат җиргә язлар җитә.

Таллар бөре ача, кояш көлә,

Күчмә кошлар җиргә тавыш бирә.

Җылы яктан очып кайтырлар

Көзен киткән кошлар, кошкайлар.

Җырлый-җырлый оя сайларлар

Безнең якын дускайлар!

Ел яздан башлана. Яз – ел  фасылының иң матуры, иң күңеллесе. Көннәр  бераз  озыная башлагачкояш туры карап елмая. Яктысы һәм җылысы белән  бар табигатьне үз кулына ала.Ләкин сайрар кошлар кайтмыйча, яз әле яз була  алмый. Сыерчыклар, тургайлар кайтып, тирә-юньгә дәртле авазларын тараткач кына, яз үзенең тулы хокукын ала кебек.1906 нчы елның 1 нче апрелендә  кошларны  саклау буенча Халыкара конвенциягә кул куела һәм Халыкара  “Кошлар көне” билгеләп үтелә башлый. Ә Россия моңа 1927 нче елда  кушыла. Шулай итеп, безнең илдә 1927 нче елның 1 нче апреленннән башлап  “Кошлар көне”н үткәрү традициягә кергән. Шул уңайдан һәр елны мәктәбебездә “Кошлар көне” билгеләп үтелә. Быел ул КВН формасында үтте.