Адрес: 422640, Республика Татарстан, Рыбно-Слободский муниципальный район, с. Большая Елга, ул. Школьная, д.47/ 422640, Татарстан Республикасы, Балык Бистәсе муниципаль районы, Олы Елга авылы, Мәктәп урамы, 47 нче йорт
Телефон: +7(843)-612-52-53
E-Mail: Sbelg.Rs@tatar.ru
Короткое название: МБОУ «Большеелгинская СОШ» Рыбно-Слободского муниципального района РТ
Руководитель: Миннигалеева Гульнур Мансуровна
У нас учатся: 103 учащихся/ 103 укучы
У нас учат: 28 педагогов/ 28 педагог

Новости Б-Елгинской СОШ

Математик эстафета

Опубликовано: 14.12.2015

“Математик эстафета”.

Кичәне үткәрүнең максаты:

Укучыларның математика дәресләрендә алган белемнәрен ныгыту, тирәнәйтү, күренекле математиклар тормышыннан, математика фәне тарихыннан яңа мәгълүматлар бирү, математика фәне белән кызыксындыру, фикерләү сәләтен үстерү, укучыларның дәрестән тыш вакытларын файдалы һәм кызыклы итеп үткәрү.

1.    Жюри белән таныштыру.

2.

Радикаллар исәпләү –

Интеграллар табарга –

Геометрия кирәк,

Аксиомалар белсәң,

Ул – фәннәрнең патшасы,

Камилләштерү аңны,

әкалләр:

4. Ум хорошо, а два  лучше.

(дни недели)(перчатка)(рот,глаза,уши)(руки,пал

6. Два братца через дорогу живут, а друг друга не видят . (глаза)

чпочмак түбәсен каршы ятучы як уртасы белән тоташтыручы кисемтә  (медиана) Исбатлауны таләп итүче җөмлә (теорема) Квадратик функция графигы (парабола)

9.

(периметр)6. Тамашачылар белән уенЮлда баралар икән унбер койрык һәм утыз аяк. Бу шулай бара икән бәкәйләр һәм әтәчләр. Минем соравым сезгә: Күпме булган соң әтәч? (самолетта стоп-кран юк)Бер карттан сиңа ничә яшь дип сораганнар. Ул, миңа 100 яшь һәм берничә ай, ләкин минем туган көннәрем 25 кенә булды ди. Бу ничек була соң? Малайлар агачны метрлы кисәкләргә бүләләр. Бер кисәкне кисү өчен бер минут вакыт китә. 5 м озынлыктагы агачны кисү өчен күпме вакыт китә?

ü(юк, чөнки төн була). 7 э

(Карандаш күрсәтелә) Бу карандашның озынлыгы ничә сантиметр?

2.     (Савыт белән конфет күрсәтелә) Бу савытта ничә конфет бар?

5.(

Которые сломаны или остановились. Которые сломаны или остановились.3. Сколько горошин может войти в обыкновенный стакан? )( 5. Сколько букв в азбуке?

Одинаково.

ярышыны1.В торговом центре «Питер» весенняя распродажа. Если известно ,  цены снижены на 12 %, то сколько стоило плазменный телевизор       249432.     Иҗади мәсьәлә

Тәмәке тартучы кеше үзенең гомерен 15% кыскарта, бу  9,9 ел тәшкил  итә.       Россиядә уртача гомер озынлыгы күпме?  (66)

Бер кап сигарет бәясе якынча 50 сум дип алсаң.Һәр көнне бер кап сигарет тартып бетерүче кеше елына күпме акчаны “төтен”гә очыра.  Бу акчаны сез нишләтер идегез, нәрсәләргә тотар идегез? (365* 50= 18250 сум)