Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Муслюмовская средняя общеобразовательная школа им. Г.Тукая» Муслюмовского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423970, Республика Татарстан, Муслюмовский муниципальный район, село Муслюмово, улица Тукая, дом 21
Телефон: +7(855)-562-41-47
E-Mail: s2.mus@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Муслюмовская СОШ им. Г.Тукая"
Руководитель: Галеева Гульшат Мухтаровна
Год основания учреждения: 1934

Көзге каникуллар/Осенние каникулы

Опубликовано: 27.10.2023

Мәктәптә көзге каникулларга багышланган линейка, класс сәгатьләре узды. Укучылар беренче чирек нәтиҗәләре, куркынычсызлык техникасы, юл йөрү кагыйдәләре, җәмәгать урыннарында үз-үзеңне тоту кагыйдәләре белән таныштылар. Чараларда мәктәп директоры Галеева Гөлшат Мөхтәровна, мәктәп инспекторы Салихова Ләйсән Зөлфәтовна да катнаштылар. “Салкыннар килгәч, юлда бозлавык барлыкка килә, ә кечкенә сулыклар нечкә боз белән каплана башлый. Сак булыгыз, суга якын килмәгез! Исегездә тотыгыз, юлны җәяүлеләр кичүе буйлап үтәр алдыннан велосипедтан яки самокаттан төшәргә, кулдан смартфоннарны алып куярга наушникларда йөрмәскә кирәк, якынлашып килүче машина тавышларын ишетмәвегез мөмкин. Юлны бары тик “зебра” буйлап һәм светофорлар булган урыннардан гына үтәргә, шул ук вакытта машиналарның туктаган булуын карарга кирәк. Игътибарлы булу бик мөһим! Үзегезне саклагыз!” – диделәр алар.

Мәктәп укучылары өчен көзге каникуллар 28 октябрьдә башланачак һәм 6 ноябрьгә кадәр дәвам итәчәк. Укучылар 7 ноябрьдә янә парта артына утырачак, чөнки 4 ноябрьдә дәүләт бәйрәме –  Халыклар бердәмлеге көне билгеләп үтелә. Быел ул шимбәгә туры килә, шуңа күрә ял көне дүшәмбегә, ягъни 6 ноябрьгә күчерелә. Шулай итеп, бу уку елының икенче чиреге бер көнгә соңрак башланачак.

В школе прошли линейки, классные часы, посвященные осенним каникулам. Учащиеся ознакомились с результатами первой четверти, техникой безопасности, правилами дорожного движения, правилами поведения в общественных местах. В мероприятиях приняли участие директор школы Галеева Гульшат Мухтаровна, инспектор школы Салихова Лейсан Зульфатовна. "С приходом холодов, на дорогах образуется гололедица, а небольшие водоемы начинают покрываться тонким льдом. Будьте осторожны, не приближайтесь к воде! Помните, что перед тем, как проехать по пешеходному переходу, необходимо сойти с велосипеда или самоката, убрать смартфоны и не ходить в наушниках, так как вы можете не услышать шум приближающейся машины. Проходить дорогу нужно только по “зебре” и там, где есть светофоры, при этом следить за тем, чтобы машины не останавливались. Очень важно быть внимательным! Берегите себя!"- сказали они.

Осенние каникулы для школьников начнутся 28 октября и продлятся до 6 ноября.