Адрес: 420095, г. Казань, ул. Шамиля Усманова, д. 11
Телефон: +7(843)-554-25-14
E-Mail: g2.kzn@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Татарская гимназия №2 при КФУ"
Руководитель: Гайнуллин Рамиль Рашитович
У нас учатся: 893 ученика, 150 воспитанников
У нас учат: 66 учителей, 14 воспитателей

Новости гимназии №2

Татарча онлайн мәктәп

Опубликовано: 29.06.2022

27 – 29 июньдә башкалабызда татар теле һәм әдәбияты укытучыларының  VIII Бөтенроссия съезды булып үтте. Анда Россиянең 26 төбәгеннән, шул исәптән Татарстаннан укытучылар - барлыгы 500 ләп делегат катнашты. Көн тәртибендә дәүләт милли сәясәтен гамәлгә ашыру, төбәкара хезмәттәшлекне ныгыту, татарларның милли-мәдәни автономияләре һәм иҗтимагый оешмаларның этномәдәни белемне саклау һәм өйрәнү буенча уртак эшчәнлеге мәсьәләләре иде. Съездда Татарстан Республикасы Президенты Р.Н. Миңнеханов, шулай ук Татарстан Дәүләт Киңәшчесе М.Ш. Шәймиев, Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министры И.Г. Һадиуллин, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы вице-спикеры, Татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре комиссиясе рәисе М.Г. Әхмәтов, Казан мэры И.Р. Метшин да катнашты. Гимназиябез директоры Р.Р.Гайнуллин съездда уку йортыбызда тормышка ашырыла башлаган татарча онлайн мәктәп проекты турында чыгыш ясады.