МБОУ «Верхнетакерменская основная общеобразовательная школа имени Габделхая Сабитова» Мензелинского муниципального района РТ

Адрес: 423708, Республика Татарстан, Мензелинский район, c. Верхний Такермен, ул. Школьная, д1Б. 423700, Республика Татарстан, г. Мензелинск, ул. Коммунистическая, д. 13
Телефон: +7(855)-552-54-38
E-Mail: 2809000003@tatar.mail.ru,vtak_school@mail.ru
Короткое название: МБОУ "Верхнетакерменская ООШ имени Г. Сабитова"
Руководитель: Гараева Флюра Ярулловна
У нас учатся: 51 ученик

Новости школы.

22 нче ноябрь көнне, Югары Тәкермән авылы мәдәният йортында, Гөлшат Зәйнашеваның тууына 95 ел тулуга багышланган "Кояш гомере телим мин, Минзәләм сиңа" X республикакүләм фестивале бик зурлап уздырылды. Фестивальгә килгән кунаклар башта мәктәп белән таныштылар, «Туган якны өйрәнү” музеенда булдылар. Ә аннан соң бәйрәм мәдәният йортында дәвам итте. Фестивальнең зур кунаклары- Гөлшат Зәйнашева фондын җитәкләүче, аның кияве Рафаэль Шакирьянов, Татарстанның халык артисты Искәндәр Биктаһиров; татар эстрада җырчысы, Татарстанның атказанган артисты Гөлнара Тимерҗанова булдылар. Фестивальдә ике йөздән артык җиңүче катнашты. Минзәлә шәһәре һәм районы, Мөслим, Сарман, Тукай районы, Чаллы шәһәреннән катнашучылар җыелган иделәр. Анда алар шагыйрә Гөлшат Зәйнашева язган шигырьләр сөйләделәр, җырларын җырладылар, сәхнәләштерелгән әсәрләре куелды. Безнең мәктәп укучылары да әлеге чарада актив катнаштылар. Ә инде татар халкының гимнына әйләнгән “Кояш гомере телим мин, әнием сиңа “дигән җыры белән фестивальнең тәмамлануы бәйрәмгә тагын да ямь өстәде. 22 ноября в Верхнетакерменском сельском Доме культуры прошел X Республиканский фестиваль "Кояш гомере телем мин, Минзәләм сиңа", посвященный 95-летию со дня рождения Гульшат Зайнашевой. Гости фестиваля сначала ознакомились со школой, посетили краеведческий музей. А затем праздник продолжился в Доме культуры. Почетными гостями фестиваля стали руководитель фонда Гульшат Зайнашевой, ее зять Рафаэль Шакирьянов, народный артист Татарстана Искандер Биктагиров, заслуженная артистка Татарстана Гульнара Тимерзянова. В фестивале приняли участие более двухсот победителей. На церемонии присутствовали представители города Мензелинска, Муслюмовского, Сармановского, Тукаевского районов, Набережных Челнов. Там они рассказывали стихи поэтессы Гульшат Зайнашевой, пели песни, ставили инсценировки. Наши школьники тоже приняли активное участие в этом мероприятии.

Опубликовано: 23.11.2023