• Лаишевский
  • Школы

МБОУ "Державинская основная общеобразовательная школа" Лаишевского муниципального района Республики Татарстан /МБГБУ Татарстан Республикасы Лаеш муниципаль районы "Державино төп гомуми белем мәктәбе"

Адрес: 422620, Республика Татарстан, Лаишевский район, с. Державино, ул. Заббарова, д. 39 a
Телефон: +7(843)-783-45-55
E-Mail: dergavinosch@yandex.ru
Короткое название: МБОУ "Державинская ООШ"
Руководитель: Исмагилова Наиля Дамировна
У нас учатся: 48 ученика (иностранные граждане отсутствуют)

Кызыклы шәхес белән очрашу

Опубликовано: 04.03.2024

Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе, Г. Ибраһимов исемендәге тел һәм әдәбият  институтының "Язма мирас үзәге" өлкән фәнни хезмәткәре Гәрәева Нурия Габделахатовна белән быелгы Фән елына багышлап очрашу үткәрелде. Ул мөселман халыкларында язу тарихы һәм төрле өлкәләргә караган фәнни ачышларның (бигрәк тә медицина өлкәсенә) борынгы чорда аерым язылып, тупланып баруына игътибарны юнәлтте. Медицина өлкәсендәге бу ачышлар, тикшеренүләр борынгы язмаларда сакланып,безнең көннәргә кадәр килеп җиткән. Галимнәр әлеге язма мирасны тәрҗемә итү, саклау һәмхалыкка җиткерү өстендә эшлиләр. Нурия Габделахатовнага кызыклы очрашу өчен рәхмәтебезне белдерәбез һәм эшендә уңышлар телибез.