МБДОУ «Тимяшевский детский сад "Ромашка" Лениногорского муниципального района РТ (реорганизация)

Адрес: 423280, Республика Татарстан, Лениногорский район, с. Тимяшево, ул. Кирова, д. 1
Телефон: 8(85595) 3-54-23
У нас учат: 6 воспитателей

рабочая программа вторая младшая группа

«Тимяшевский детский сад- Ромашка»

«Лениногорский муниципальный район» Республики Татарстан

Рабочая учебная программа

по обучению детей татарскому языку

на 2013-2016 учебные годы

Воспитатель:Хайруллина Р.Р.

Анлатма язуы

Татарстан Республикаңың 1992 елның июнь аенда кабул иткән “татарстан республикасында телләр турында законы” җөмhүриятебездә яшәүче hәркемгә рус hәм татар телен тигез дәрәҗәдә белү бурычын куйды. Шунлыктан татар теленә өйрәтүне балалар бакчасындауртанчылар төркеменнән башлыйбыз.

Татар теле дәүләт теле диеп игълан ителүгә карамастан да, бакчада елдан-ел үз туган телен бельмәүче балалар саны арта. Чөнки әти-әниләре өйдә татар телендә сөйләшми, телләрен белми, яки балалар катнаш гаиләдән. Милләте белән татар булган, ләкин үз теленбелмәгән балаларга да без, башка милләт балалары белән беррәттән, татар телен өйрәтәбез.

Дәрес программасы Борhанова Р.А., Юсупов Ф.Ф. “Балалар бакчасында татар теле өйрәтү программасы”, Казан, РИЦ; “Школа”, 2004 китабына таянып эшләнде. Сөйләм үстерү буенча эш М.Ф. Кашапова “Балалар бакчаларында сөйләм устерү программасы”, Казан “Мәгариф” 2004 китабына таянып планлаштырылды.

·        Информацион–коммуникатив технологияләр,

·        уен-ситуацияләр,

·        кургәзмәлелек кулланып тел өйрәнү. аралашу теләге тудыру

·        Балаларны татар телен аралашу чарасы буларак кулланырга әзерләү;

·         телгә кызыксыну уяту, тәрбияче сорауларын аңлап җавап кайтару.

1.     балаларда билгеле күләмдә сүз запасын тупларга;

2.     гади сорауларга җавап бирергә өйрәтергә;

3.     гади конструкцияләр hәм җөмләләр төзергә, санарга, төсләрне танып әйтергә өйрәтү;

4.     татар авазларың дөрес әйтергә өйрәтергә.

5.     авазларны ишетә hәм аера белергә, шулай ук татар теле өчен генә хас авазларны дөрес итеп әйтергә өйрәтү;

6.     грамматик күнекмәләр формалаштыру;

7.     сүз байлыгын устерү hәм активлаштыру;

8.     татар балалар әдәбияте hәм фольклоры белән таныштыру;

9.     татар халык мәдәнияте турындатөшенчә бирү.

Милли-региональ компонент аервм дәрес, бәрәмнәр, күңел ачулар формасында үткәрелә.

Предметта бәйләнеш бәйрәмнәрдә, күңел ачуларда үткәрелә. Уртанчылар группасында елына 108 дәрес, атнага 3 дәрес үткәрелә, дәвамлыгы 20 минут.

Зурлар группасындаелына 108 дәрес, атнага 3 дәрес үткәрелә, дәвамлыгы 25 минут.

Мәктәпкә әзерлек группасында елына 108 дәрес, атнага 3 дәрес үткәрелә, дәвамлыгы 30 минут.

Балаларның татар телендә сөйләшә белү дәрәҗәсе елга ике тапкыр-сентябрь hәм май айларында уткәрелә.

Уртанчылар группасына перспектив план

Максат:

·        Татар теленә кызыксыну уяту, аралашу теләге тудыру.

Бурычлар:

1.     Сүз байлыгы булдыру, сөйләмдә активлаштыру.

2.     Гади диалогта катнаша белү, хәтер, зиһен үстерү.

3.     Бер-береңне тыңлау, ишетү сыйфатлары тәрбияләү.

Максат

Сәгать саны

Гаилә

Кем hәр нәрсә алмашлыкларын дөрес кулланырга өйрәтү эшен дәвам итү. Эш хәрәкәтенең кем тарафыннан башкарылуына караган сорауларны аңлап җавап бирү.

Ашамлыклар

Яңа сүзләр белән таныштыру. Үзләштерелггән сузләр hәм граматик конструкцияләр ярдәмендә сөйләм устерү эшен дәвам итү.

Уенчыклар

Уенчык исемнәре белән таныштыру, дөрес әйтү күнекмәләре бирү: туп, курчак, куян, аю, зур кечкенә, матур

Саннар

Кабатлау

Саннар белән таныштыру,

татар теленә кызыксыну уяту,

татар телендә сөйләшә башлау теләге уяту.

Зурлар төркеме перспектив план

Максат:

·        Үзара һәм зурлар белән көндәлек тормышта татарча аралашуга чыгу.

Бурычлар:
   1. Сүз байлыгын арттыру, сөйләм күнекмәләре формалаштыру.
   2. Гади сорауларны аңлап җавап бирү, мөрәҗәгать итә белү, көндәлек яшәештә аралашу.
   3. Әдәпле итеп кара-каршы сөйләшә белү күнекмәләрен тәрбияләү.

I Квартал

Максат

Сәгать саны

Танышу

Диалогик сөйлямнең гади төрләренә өйрәтү эшен дәвам итү.

Минем яраткан уенчыкларым

Очкыч, фил, шакмак, маймыл сүзләр исәбенә балаларның актив сүзлек запасын баету.

Яшелчә бакчасында

Таныш сыйфатларны  куллануны активлаштыру: тәмле, баллы дигән сүзләр белән актив сузлек запасын баету.

Җиләк-җимеш бакчасында

Саннар белән таныштыру эшен дәвам итү. Боерык фигыльләр ясау кунекмәләре булдыру.

Көз

Кайчан? соравына җавап бирә торган бүген, иртән, иртәгә дигән сүзләр исәбенә актив сүзлек запасын баету

Минем гаиләм

Нишли? Кем? Соравына җавап бирергә өйрәтү. Яңа сүзләр белән таныштыру хисабына балаларның сүз байлыгын арттыру.

IIКвартал

Кыш

Балаларда табигать белән кызыксыну уяту hәм аңа карата сакчыл караш тәрбияләү.

Кыргый хайваннар

Терле хайваннар hәм кош-кортлар турында төшенчә бирүре дәвам итү.

Йорт хайваннары, йорт кошлары

Балаларның сүзлек байлыгын hәм сөйләм телен үстерү буенча башлаган эшне дәвам иттерү.

Кошлар

Балаларга таныш әйберләрнең исемнәрен, билгеләрен, эш хәрәкәтләрен белдерә торган сүзләрне куллана белү күнекмәләрен ныгыту

Шәхси гигиена

Сораулар бирергә, шул сорауларга җавап кайтара белергә өйрәтү.

IIIКвартал

Яз кильде

Балаларны ел фасыллары белән таныштыруны дәвам иттерү. Сүз тезмәләре исәбенә балаларның сүз байлыгын арттыру.

Әниләр бәйрәме

Яңа сүзләрне сөйләмдә куллана белергә өйрәтү.

Cведения об образовательной организации / Бел…