• Лениногорский
  • Детские сады

Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Старошугуровский детский сад" Муниципального образования "Лениногорский муниципальный район" Республики Татарстан. "Лениногорск муниципаль районы" Муниципаль берәмлеге "Иске Шөгер балалар бакчасы" мәктәпкәчә белем бирү муниципаль бюджет учреждениясе

Адрес: 423282. Республика Татарстан, Лениногорский район, село Старое Шугурово улица Советская 4
Телефон: +7(855)-953-47-59
E-Mail: st-dedsat@mail.ru
Короткое название: МБДОУ "Старошугуровский детский сад" МО "ЛМР" РТ
Руководитель: Шигапов Ильдус Асгатович
Год основания учреждения: 1947

Конкурс рисунка по произведениям Г. Тукая

Опубликовано: 18.04.2016

Инде никадәр вакыт узып, елга булып күпме сулар акса да, Габдулла Тукайның иҗаты бүген дә бик актуаль булып кала бирә. Тукай безнең өчен шагыйр генә түгел, Тукай безнең өчен ниндидер башлангыч булып тора. "И туган тел, и матур тел! Әнкәм-әткәмнең теле!" бүген безнең гимнга әйләнгән бу юллар бары бер нәрсәне аңлата - Тукай безне телле итте, Тукай безне халык итте. Һәр татар туып, әнкәсе белән сөйләшергә өйрәнә башлау белән - Тукай биргән телдә аралаша башлый. Аның әсәрләрен укып үсә, үзенең кемлеген аңлый башлый. Бүген без бу турыда бер генә минутка да оныта алмыйбыз. Шунлыктан балалар бакчасында, Тукай әсәрләнә багышланган чаралар үткәрелеп тора. Җомга көнне өлкәннәр-әзерлек төркемендә Тукай әсәрләре буенча рәсем шөгыйле булып узды. Азактан бу әсәрләр буенча күргәзмә оештырылды.

Несмотря на прошедшие обилие лет, и много утекшей воды, творчество великого татарского  поэта Габдуллы Тукая и сегодня очень актуальна. Тукай для нас не просто поэт, Тукай для нас некое начинание длинного пути становления. Строки "И туган тел, и матур тел! Әнкәм-әткәмнең теле!" сегодня для татар являются гимном, и становится понятным - Тукай дал нам язык для общения, выражения своих чувств, сделал нас народом. Каждый ребенок татарин с малых лет начинает общатся с матерью на этом языке, на языке Тукая. Растет читая его произведения, начинает понимать кто он, кем он родился. Сегодня мы активно используем богатое наследие Тукая в работе с детьми. Очен часто проходят мероприятия посвященное его творчеству. На днях прошел конкурс рисунков по произведениям Габдуллы Тукая, и по результатам работы детей организована выставка рисунков.