Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Многопрофильный лицей им.А.М.Булатова г. Кукмор" Кукморского муниципального района Республики Татарстан/Татарстан Республикасы Кукмара муниципаль районы муниципаль бюджет гомумбелем бирү учреждениесе “Кукмара шәһәре А.М.Булатов исемендәге күппрофильле лицей”

Адрес: 422110, Республика Татарстан, Кукморский район, г. Кукмор, ул. Майская, д. 4
Телефон: +7(843)-642-81-04
E-Mail: S2.Kuk@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Многопрофильный лицей им. А.М. Булатова г. Кукмор" Кукморского муниципального района Республики Татарстан
Руководитель: Камалова Любовь Степановна

Всероссийский урок астрономии

Методическая неделя по родному языку и литературе/Туган тел һәм әдәбият буенча методик атна

Опубликовано: 03.05.2023

С целью повышения эффективности учебно-воспитательного процесса с 24 по 29 апреля в лицее прошла методическая неделя по родному языку и литературе.

Неделя родного языка и литературы в большой степени была посвящена жизни и творчеству Габдуллы Тукая, так как 26 апреля 137 лет со дня его рождения. Для учащихся разных классов были проведены викторины "Мой родной край – Татарстан", «В гостях у сказок Тукая”. 25 апреля для учащихся 8 классов был проведен вечер «Без – Тукайлы халык». Учащиеся 7А и 7Б классов посетили виртуальный музей Г. Тукая располоңенный в г. Казани. 26 апреля был объявлен Днем театра. Совместно с руководителем театра Гиниятовой Р. Р. ученики 7в класса подготовили сцену "Аулак өй". Мероприятие прошло на высоком уровне. Ученики смогли воссоздать и донести до зрителя то время.

Для 8-х классов была проведена интеллектуальная игра «Знатоки родного языка». В 5-6 классах состоялся литературный квест, посвященный жизни и творчеству Г. Тукая. По итогам рейтинга первое место заняла команда 5в класса.  Для 5 классов был показан фильм «Воспоминания о Тукае».

28 апреля  для начальных классов было представление" Тукай-неугасимая звезда!

Уку-тәрбия процессының нәтиҗәлелеген күтәрү максатыннан, 24нче апрельдән 29 нчы апрельгә кадәр лицейда туган тел һәм әдәбият фәненнән методик атналык булып үтте. Габдулла Тукайның тууына 137 ел тулу уңаеннан, атналык, күбрәк әдипнең тормыш юлы, иҗатына багышланган иде.

Төрле сыйныф укучылары өчен "Туган ягым – Татарстан", «Тукай әкиятләрендә кунакта” викториналары үткәрелде.  25 апрельдә 8 нче сыйныф укучылары өчен Г.Тукайга багышланган «Без – Тукайлы халык» кичәсе үткәрелде. 7а һәм 7б сыйныф укучылары Казан шәһәрендә урнашкан Г. Тукайның виртуаль музеенда булдылар. 26 нчы апрель театр көне дип игълан ителде. Театр җитәкчесе Гыйниятова Р.Р. белән берлектә 7 нче в сыйныф укучылары  "Аулак өй" күренешен әзерләделәр. Чара югары дәрәҗәдә узды. Укучылар ул вакытны кабаттан тудырып тамашачыга  җиткерә алдылар.

8 нче сыйныфлар өчен  «Туган телне белүчеләр»дигән интеллектуаль уен үткәрелде. 5-6 сыйныфларда Г. Тукай тормышына һәм иҗатына багышланган әдәби квест булып узды. Рейтинг нәтиҗәләре буенча беренче урынны 5в сыйныфы командасы алды. 5 нче сыйныфлар өчен «Тукай буенча истәлекләр» фильмы күрсәтелде.

28 нче апрель көнне башлангыч сыйныфларда эшләүче укытучылар башлангыч сыйныфлар өчен " Тукай сүнмәс йолдыз!” исемле тамаша күрсәттеләр.