Муниципальное бюджетное дошкольное образовательное учреждение «Детский сад села Туембаш» Кукморского муниципального района РТ

Адрес: 422114, РТ, Кукморский муниципальный район, село Туембаш, ул. Клубная, д. 5
Телефон: +7(84364)31665.
E-Mail: Kuk.Tuembash@tatar.ru
Короткое название: МБДОУ "Детский сад с.Туембаш"
Руководитель: Мухаматхазиева Лейсен Бадгутдиновна

Туган тел көне

Опубликовано: 21.02.2024

Дөньяда иң-иң матур ил,
Ул минем туган илем.
Дөньяда иң-иң матур тел,
Ул минем туган телем.
Дөньяда милләтләр күп. Һәр милләтнеӊ үз теле, моӊы бар. Шул телләр арасында татар теле дә күренекле урын алып тора. Халкыбызныӊ бөек шагыйре Габдулла Тукай да:
И туган тел, и матур тел, әткәм-әнкәмнеӊ теле!
Дөньяда күп нәрсә белдем син туган тел аркылы, - дип үзенеӊ туган телгә булган мәхәббәтен әнә шулай матур итеп әйтеп биргән. Бөек әдип Габдулла Тукай туган телне ярата белеп яраткан. Туган телне халыкчан итеп, туган тел, матур тел, әткәм-әнкәмнеӊ теле дип атаган.
Чараның максаты - балаларның туган як, татар теле, татар халкының көнкүреше турында белемнәрен ныгыту; милләтебез, туган телебез – татар теле белән горурлану хисләре уяту, әдәплелек тәрбияләү.